Zulumba bitkisi zerdeçal ile akraba bir bitkidir. Kökleri baharat yapımında kullanılır. Zulumba hazırlamak için kullanılan geleneksel yöntemlerde, protein ve suda çözünen besinlerin çoğunu uzaklaştırmak için çok miktarda su ile yıkanması gerektir. Ayrıca bazı zehirli bileşiklerinde durulama ile gitmesi gerektiğinden bu işlem önemlidir. Tadı biraz acı olmakla birlikte kokusu zencefili andırmaktadır.

Zedoary, kolik, spazmlar, iştahsızlık ve hazımsızlık için kullanılır. Ayrıca, anksiyete, stres, yorgunluk ve ağrı ve şişme (iltihaplanma) için de kullanılıyor. İdrar yolları tıkanması gibi sorunlar için de geleneksel olarak kullanılmıştır. Zulumba bazen sivrisinekleri uzak tutmak için deriye doğrudan uygulanır. Ayrıca sivrisinekler gelebilecek yerlere ( pencere kenarları gibi ) bu böcekleri uzak tutmaktadır.

Zulumba üzerinde bazı hayvan deneyleri yapılmıştır ve bu bitkinin bir tür antibiyotik gibi davrandığı görülmüştür. Ancak insanlar için net bir çalışma tam yapılmadığı kaynaklarda geçmektedir. Bu nedenle besin olarak düşüş dozlarda güvenli olsa da aşırı tüketimi veya hastalık tedavi etmek amacıyla kullanılmamalıdır. Bir uzman önerisi yoksa, hamile veya emziren bayanların kullanmaması önerilmiştir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Uyarı: 1MilyarBilgi.com'da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiçbir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan www.1MilyarBilgi.com ve ilgili uzman, yazar ve editörler sorumlu olmayacaktır.