Zerdeçal Nedir? Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal Nedir? Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal, zencefilgiller familyasından sarı çiçekli, büyük yapraklı, çok yıllık otsu bir bitki cinsidir. Hint safranı olarak da bilinir. Anavatanı Güney Asya'dır.

Diğer isimleri zerdeçöp , safran kökü, sarıboya, zerdeçav, hint safranıdır. Başta Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş olmak üzere Asya’nın tropik bölgelerde yetişir. Bitkinin toprak altındaki ana kökleri yumurta veya armut seklindedir. Yan kökleri ise parmak şeklindedir. Rizomların üst yüzü sarımsı, iç yüzü ise sarı renklidir. Acımsı bir tadı vardır.

Zerdeçal, ipek kumaşlar ve ince derilerin boyanmasında ve kına yakmada da renklendirici olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda eskiden turnusol kağıdı yerine zerdeçal kağıdı kullanılmaktaydı. Baharat olarak kullanılması için, zerdeçal bitkisinin temizlendikten sonra suda kaynatılıp kurutulmuş, koyu sarı renkli kök saplarının öğütülmesi gerekir. Elde edilen baharat safran yerine de kullanılır. Balık çorbası, pilav, söğüş ve çeşitli sebze yemeklerine çeşni olarak katılır. İspanyolların deniz ürünlerinden yapılan ünlü "paella" adlı yemeğinde ve Hintlerin "köri" sosunda kullanılır.

Öğütülmüş zerdeçal karanlıkta ya da ışıktan koruyan kaplarda saklanmalıdır; ışıkta bozulur.

Piyasada parmak şeklinde (rizom) ve toz şeklinde bulunur. İçinde çok fazla madde bulundurur. Etken maddesi kurkumindir. 1 silme tatlı kaşığı zerdeçal (~3 gram), ortalama 30-90 mg kurkumin içerir. 200 mg/gün’lük dozlarda (yaklaşık 2-4 silme tatlı kaşığı toz) kullanılır.

Bazı araştırmalarda zerdeçalın antienflamatuvar, antikanserojen ve antiaterojenik olarak kullanılmasının olası olduğu gösterilmiştir.

Zerdeçal (Zerdeçöp): Mide ülserinde ve safra kanalı tıkanıklıklarında kullanılmamalı, safra taşı olması durumunda doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Çok eski yıllardan bu yana şifa kaynağı olarak kullanılmakta olan Zerdeçal, Kolon kanseri, meme kanseri ile cilt kanserinin ve prostat kanserinin önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. İçeriğinde yer alan kurkumin ayrıca kansere yakalanan kişilerde kanser hücrelerinin yayılmasını da geciktirmektedir.   İlerleyen yaş ile birlikte gelen bunama ve Alzheimer’a yakalanma riskini büyük oranda azaltmaktadır.  Anti bakteriyel özelliği sayesinde haricen uygulanarak cilt üzerinde ki yaraların tedavi edilmesinde etkilidir. Antioksidan etkisi sayesinde vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Kanı temizleyerek damar tıkanıklığını engeller. Kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

Zerdeçalın Kanser Tedavisine Faydaları Nelerdir?

Amasız bir hastalık olarak görülen kanserin doğal yollar ile tedavi edilmesi aşamasında ilk akla gelen zerdeçaldır. Kanserli hücreler ile mücadele ederek hücre yenilenmesini hızlı bir şekilde destekleyen zerdeçal prostat kanseri, kolon kanseri, meme kanseri gibi ülkemizde de sık sık görülmekte olan kanser türleri ile mücadele edilmesini sağlayan en etkili ve en doğal yöntemlerden birisidir.

Zerdeçal Romatizma Ağrılarını Giderir

Zerdeçal, anti enflamatuar özellikleri yardımıyşa osteoarterit ve romatoid arteritsorunlarını giderebilir. Buna ek olarak, zerdeçalin antioksidan özelliğ  hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok eder. Bunun yanında hafig eklem ağrılarına, romatizma ağrılarına ve iltihaplara iyi gelir, ağrıları giderebilir.

Zerdeçal Diyabeti Dengeler

Zerdeçal orta düzey diyabet sorunların giderir, insürlin görvi gördüğü için  kan şekerini sağlıklı bir seviyde tutar.. Bir başka önemli yararı ise  tip 2 diyabetin başlamasını önleyebilir..

Zerdeçal Kolesterol Seviyesini Dengeler

Araştırmalar gıda olarak zerdeçalin kolesterol seviyedini dengelediğini ortaya koymuştur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücudun bağışıklık sistemini uyaran yardımcı lipopolisakarit olarak bilinen bir madde içerir.  Bu madde bakterilere, iltihap ve   serbest radikallere karşı etklidir.. Eğer bir soğuk, öksürük veya grip sorununuz var ise ılık bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırın ve için. Bu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Zerdeçal Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zerdeçal doğal bir antiseptik ve antibakteriyel madde olarak değerlendirilebilir ve etkili bir dezenfeke aracı olarak kullanılabilmektedir. Kesik ve yanık yaralarının üzerine zerdeçal tozu serperek mikrop kapmasını engelleyebilir ve daha hılzı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Zerdeçal Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Zerdeçal tozu ideal vücut ağırlığının korunması için çok faydalı olabilir. Obezite ve diğer kilo ilgili hastalıkları tedavi amaçlı olarak zerdeçal çayı kullanılabilir. Yemek esnasından bir çay kaşığı zerdeçal tozu tüketmek yeterli olacaktır.

Zedeçal Alzheimer Hastalığı Önleyebilir

Bir beyin hastalığı olan Alzheimer hastalığını giderebilir. Beyinde oksijen artışını hızlandırarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir hatta durdurabilir.

Zerdeçal  Sindirim Sistemi Sağlığını Korur

Safra kesesine inanılmaz faydaları vardır, şişkinlik ve gaz sorunlarını giderebilir. Çiğ bir şekilde zerdeçal tüketimi sindirim sistemi sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Karaciğer Hastalıklarına İyi Gelir

Vücutta bulunan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.Zerdeçal yanı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak vücut ısısının kourunmasını sağlar, bünyenin daha hızlı temizlenmesine yardımcı olur.

Zerdeçal Suyunun Faydaları Nelerdir?

Zerdeçali güçlü bir kaynağı yapan içerdiği 300’den fazla antioksidandır.  Ham zerdeçal tüketimi sağlık açısından daha faydalıdır. Sütle seyreltilerek tüketmekte mümkün.

 • Artrit tıbbi müdahale gerekirebilen ağır bir kemik bozukluğu hastalığıdır. Zerdeçal suyu artrit hastalığına yakalanma riskini zalatır.
 • Alzheimer hastalığı kişinin kademeli hafıza kaybına uğramasına neden olur ve düzenli zerdeçal tüketimi bu hastalığa yakalanma riskini azaltır.
 • Zerdeçal suyunun kanseriönleyici özelliği vardır.
 • Sindirim sistemi rahatsızlığını giderebilir. Zerdeçal suyu bünyede metabolik oranı arttırarak hazmı kolaylaştırır.
 • İçerdiği zengin asitler mide sağlığı için faydalıdır. Midenin ihtiyaç duyduğu asit ve asit oranını dengeler.
 • Vücutta kan enfekseiyonlarına neden olan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Karaciğer sağlığını koruyan bileşen ve maddeler içerir.
 • Kolesterolü dengelemeye yardımcı olur.
 • Kanda şeker seviyesini dengeleyerek diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Zerdeçal Çayının Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal çayı eski çağlardan itibaren hastalıkları tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde yapılan bir çok bilimsel araştırma sağlığa faydalarını ıspatlamıştır, bunlardan başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Etkili bir antioksidan olduğundan dolayı neredeyse bürün organları korur.
 • Zerdeçal çayı kan pıhtılaşmasını önler.
 • Bütün vücudu temizleyebilen zerdeçal çayı özellikle karaciğer çok yardımcı olur.
 • Mide ekşimesi, gastrit gibi sindirim sistemi sorunlarını giderir.
 • Çok iyi bir antidepresandır, sindileri ve kasları güçlenirir, sakinleştirir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.

Zerdeçal Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zerdeçal çayının hazırlanması gayet basittir.

Malzemeler:

Zerdeçal – 1 çay kaşığı

Su – 4 su bardağı

Saf ham bal , taze limon suyu,  rendelenmiş zencefil – 1 tatlı kaşığı (isteğe bağlı – tat için)

Hazırlanışı

Bir cezveye su ve zerdeçali koyun ve 15 dakikakaynamaya bırakın. Daha sonra sıvıyı süzün ve olası atıklardan ayırırn.Tüketilmeden önce bal veya limon suyu veya rendelenmiş zencefil ekleyin. Günde 1-2 bardak içmenin bir sakıncası olmaz.

Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Zerdeçal aşırı kullanılmadığı sürece sağlıklı bir besin kaynağıdır. Bunun yanında bünyeye göre yan etkileri değişebilir. Genelde tüketimine dikkat edilmesinde fayda var. Aşırı ve yanlış kullanılması durumunda lu sağlık sorunlarıyla kaşılaşmak mümkün;

 • Baharatlara karşı duyarlı kişilerde kramp ve gaz sorunlarına neden obilir.
 • Aşırı kullanılması durumunda kalp çarpıntısına neden olabilir.
 • Çok fazla tüketildiğinde kusmaya neden olabilir.
 • Kanama bozukluğu olan kişilerin uzak durması gereken bir besin kaynağıdır. Kanıc incelttiği için ameliyat olacak veya yeni ameliyat olmuş hastalarda geçici süre uzak durmalıdırlar.
 • Karaciğer hastalarının doktorlarına danışarak tüketmeleri önerilir.
 • Diyabet hastalarına faydalıdır ama kullanımına ve dozuna dikkat edilmelidir.
 • Aşırı kullanım, kan hücrelerine zarar verebilir.
 • Warfarin ve aspirin gibi ilaçlar ile kesinlikle tüketilmemelidir.

Önemli Tavsiyeler!

Zerdeçal adı çok az duyulan ama sağlık açısından çok fazla faydası olan bir bitki türü. Süte ve bal ile karıştırılarak ve çiğ olarak tüketildiğinden faydalarından maksimum düzeyde yararlanmak mümkün. Gebe anne adaylarının ve çocukların tüketimini doktor kontrolünde yapmalarını öneriyoruz.

Captcha işaretlenmemiş.