Geçtiğimiz yıl Ignite konferansı dahilinde Microsoft’tan önemli açıklamalar gelmişti. Bu duruma göre Microsoft, Windows 10’dan sonra başka herhangi bir sürüm çıkarmayacak ve mevcut olan Windows 10’u geliştirme yolunu takip edecek. Geçtiğimiz yıldan bu yana bu konuyla ilgili herhangi farklı bir gelişme olmadı. Dilerseniz bir hatırlatma yapalım
 
Microsoft uzun bir zamandır yeni işletim sistemi Windows 10 üzerinde çalışmakta. Geçtiğimiz yılın Temmuz aylarında ilk sürümü yayımlanan Windows 10‘un üzerinden çok zaman geçti ve bir çok hata güncellemesi ve bir çok kararlılık çalışması yapıldı. Üstelik bu yıl içerisinde yıl dönümü güncellemesi olacak büyük bir güncellemeye de hazırlanıyorlar. Yani demek oluyor ki Microsoft, Windows 10 işletim sisteminden sonra Windows 11 ya da Windows 12 gibi gibi sürüm çıkarmayacak. Windows 11 Ne zaman
 
Peki bu durum nasıl ortaya çıkmıştı? Ignite konferansı sırasında sürekli olarak Windows 10 ile ilgili “sonuncu işletim sistemi sürümü” gibi bir çok ifade kullanıldı. Konuşmacılardan biri olan Jerry NixonWindows 10, Microsoft’un Windows sürümü olarak çıkaracağı en son sürüm olacağı nedeniyle sürekli olarak geliştirilmesi adına çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Konferanstaki konuşmalardan sonra Microsoft’un Windows 10’dan sonra farklı bir sürüm çıkarmak yerine sürekli olarak mevcutta bulunan sürümü yenileme ve geliştirme yoluna gidileceğini açıkça söyleyebiliriz.
 
E tabi buna bağlı olarak Microsoft’un ünlü Patch Tuesday (Salı Güncellemesi) de artık son bulmuş olarak. Firma yayımlayacağı büyük güncellemeler yerine ufak tefek bir çok güncelleme yaparak iyileştirmeler üzerine gidecek.
 
Ignite konferansı dahilinde Microsoft’un sözcüsü son olarak şu açıklamaları yapmıştı:
 
“Biz şuan için geleceğin markası değiliz, ancak kullanıcılar Windows 10 işletim sistemine kesinlikle güvenmeliler. Windows 10 ile birlikte bilgisayarlarınızı, telefonlarınızı, Holo Lens’i, Xbox’ı ve Surface Hub’ı sürekli olarak geliştirerek güçlendireceğiz. Aynı zamanda bütün yenilikleri kısa vadede yapmak yerine daha uzun zamanlara yayarak Windows 10’un geliştirilme aşamalarına sürekli olarak devam edeceğiz”
 
Yani kısaca diyebiliriz ki artık Windows 10’a geçme zamanı ve sürümler arasında gereksiz kafa karışıklıklarından kurtulma zamanı. Windows 10 devamlı olarak güncelleştirilecek ve geliştirilecek. Üstelik sıradaki büyük güncelleme için de yoğun çalışmalar devam etmekte. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.