Vajinal kaşıntı nedir, sebepleri nelerdir? Vajinal kaşıntı nasıl geçer?

Kadınların ortak problemi olan bu durumun detaylarını öğrenelim. Kaşıntı vücudumuzun neresinde olursa olsun rahatsız edicidir. Fakat kaşıntı, vajina ve vulvada (büyük ve küçük dudaklar, vajina girişi, klitoris) olursa daha çok rahatsız eder, özellikle gece yatarken artar. Her 10 kadından biri hayatı süresince en az 1 kez bu şikayetle doktora gitmiştir. Kaşıntı her yaşta olabilir. Sebepleri yaşa göre değişir.

VAJİNAL KAŞINTININ SEBEPLERİ

Mantar enfeksiyonu

Her 4 kadından 3’ü yaşamı boyunca bir kez mantar enfeksiyonu geçirir. Sebep olan organizma “candida albicans”, vajina ve vulvada aşırı çoğalır. Gebelik, diyabet, cinsel ilişki, antibiyotikler, immün sistemin bozukluğu bu duruma sebep olur. Kaşıntı ile beraber yanma, beyaz ve süt kesiği gibi koyu akıntılar da olur.

Bakteriyel vajinosis

Normal, sağlıklı bir vajenin dengeli mikrobik yapısı vardır. Mikrobik dengenin bu mikroplardan birinin lehine bozulması enfeksiyona sebep olur. Kaşıntı ile beraber yanma, akıntı ve balık kokusu olur.

Cinsel ilişki ile geçen hastalıklar

Genital siğiller, trikomonas, gonore gibi hastalıklar da kaşıntı yapar.

Menopoz

Östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak vajina duvarlarında incelme ve kuruma olur. Bu da hassasiyeti artırarak kaşıntıya sebep olabilir.

Emzirme dönemi

Emzirme döneminde de östrojen azalmasına bağlı kaşıntı görülebilir.

Kimyasal irritanlar

Kremler, vajinal duşlar, kontraseptif kremler, deterjanlar, sabunlar, tuvalet kağıtları, yumuşatıcılar kaşıntı sebebi olabilir.

Lichen sklerozis

Vulvada beyaz alanlar oluşturan, nadir görülen bir durumdur. Daha çok menapoz, diyabet hastaları, tiroid hastalarında görülür. Kaşıntı yapar.

Vajinal kaşıntının diğer nedenleri

İdrar kaçırma durumunda o bölgenin ıslak kalması kaşıntı sebebi olabilir. Küçük kızlarda perine temizliğin yanlış yapılması enfeksiyon ve kaşıntı sebebi olabilir. Vulva kanseri de kaşıntı nedenidir.

VAJİNAL KAŞINTI TEDAVİSİ

Tedavi sebebe yönelik olur. Bazen tekrarlayan ve uzun süreli tedavi gerekebilir. Kaşıntı yapan kimyasal faktörün tespit edilip ortamdan uzaklaştırılması, mantar için antifungal ilaçların kullanılması, enfeksiyon varsa uygun antibiyotik kullanılması, belli cilt hastalıkları için steroid kremler kullanılması, menapoza bağlı kaşıntılarda östrojen içeren kremlerin kullanılması gibi…

VAJİNAL KAŞINTI İÇİN ALINABİLECEK ÖNLEMLER

 • %100 pamuklu iç çamaşırı giyin.
 • Her gün iç çamaşırınızı değiştirin.
 • Dar ve sentetik kıyafetler giymeyin.
 • Islak mayo ile oturmayın.
 • Evde ve gece mümkünse iç çamaşırı giymeyin. Her gün yıkanın.
 • Vajinanın içini yıkamayın.
 • Dış genital organı ( vulva ) yıkarken nazik davranın, kese ve sabun bezi sürmeyin.
 • Sabun, deodorant, parfüm alerji yapabilir, banyo suyunuzda bunları kullanmayın.
 • Günlük ped kullanmayın.
 • Spermisidli kondomlara hassasiyetiniz olabilir, bunları kullanmayın.
 • Vajinal kuruluk varsa ilişki öncesi vajinal nemlendirici kullanın.
 • Cinsel ilişki ile geçen hastalıklardan korunmak için kondom kullanın.
 • Pubik kılları jiletle tıraş etmeyin.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Uygur

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Uyarı: 1MilyarBilgi.com'da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiçbir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan www.1MilyarBilgi.com ve ilgili uzman, yazar ve editörler sorumlu olmayacaktır.