Uçuk Neden Çıkar ve Tedavisi Nedir?

Uçuk Neden Çıkar ve Tedavisi Nedir?

HSV‐1 çok bulaşıcı ve tüm dünyada yaygın görülen bir enfeksiyondur.

HSV‐1’in tüm dünyadaki yaygınlığı yaşla birlikte artış göstermektedir; 15 yaşındaki kişilerdeki yaygınlığı %15 iken daha yaşlı kişilerde ise %60‐90 oranında görülmektedir.

HSV‐1 temelde ağız yoluyla bulaşır ve uçuğa (Oral herpes/ Herpes labialis) neden olmaktadır. Aynı zamanda genital herpese de neden olabilmektedir.

Uçuk (Oral herpes / Herpes Labialis ) yılda 1‐12 ya da daha fazla tekrarlayan bir durum olabilmektedir. Yetişkinlerin %20 ‐ %40’ı tekrarlayan ataklar yaşayabilmektedirler.

Uçuklar (Oral herpes / Herpes Labialis ) belirtisiz olabileceği gibi çok ağrılı olabilir ve gıda alımının bozulmasına ve dehidrasyona yol açabilir. Terarlayan ataklar fiziksel görünümü ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Enfeksiyonlar vakaların %90’ında dudak ile deri arasindaki geçiş hattında, %5’inde damakta ve daha ender olarak çenenin hemen üzerinde veya ağız mukozasında oluşabilmektedir. Kırmızı papüller saatler içerisinde içi sıvı dolu kesecikler halini alır ve sonrasında yara oluşumu, kabuklanma ve iyileşme evreleri 72 ile 96 saat arasında gerçekleşir.

Uçukta deri lezyonlarının oluşumu öncesi hastaların %60’ı karıncalanma, kaşınma ve yanma gibi ön belirtileri hissetmektedirler. 6 HSV‐1 uçuğun oluştuğu zamanlarda çok bulaşıcı olmaklar birlikte, gözle görülen veya hissedilen bir belirti olmadığı zamanlarda da bulaşabilmektedir.

HSV‐1 hayat boyu süren enfeksiyona neden olmaktadır ve kesin tedavisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte ilaç tedavisi belirtilerin azaltılmasında etkilidir.

Uçuk virüsü, insan vücuduna girip bir kere iltihap oluşturduktan sonra o bölgede var olan sinir düğümüne girerek yerleşir. Bilhassa vücudun zayıf anlarında çoğalarak yeniden çıkar. Psikolojik vakalarda; Depresyon, stres veya kabus görme gibi durumlarda uçukla sık karşılaşılabiliyor.

Bağışıklık sistemi zayıf düştüğünde, aşırı uykusuzluk yada yorgunluk olduğunda, çok fazla güneş ışığına ve UV ışınlara maruz kalındığında, vücutta bir enfeksiyon oluştuğunda uçuk virüsü aktifleşebilir. 

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk tedavisinde, bu virüsün tekrar etmesine sebep olan durum oldukça önemlidir. Örneğin, dudak çevresinde çıkan uçuğun sebebi stres ise gevşeme taktiklerini öğrenerek stresinizi kontrol altına alabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi zayıflatan kronik bir hastalığınız varsa gerekli tahlilleri yaptırarak, vücudunuzdaki kan, demir veya çinko eksiğinin giderilmesiyle uçuk tedavisi görebilirsiniz.

Sebep güneş ışınları ise stick vb. güneş koruyucuları, uçuk kremi olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca dudak dokusunu zedeleyebilecek ısırma veya yeme gibi tikleriniz varsa bu alışkanlıklarınızı bırakmanız uçuk tedavisi için gereklidir.

Halk arasında uçuk olarak bilinen ve tıp dilinde herpes simplex diye literatüre yerleşmiş olan hastalık hemen herkesin çok nefret ettiği ve sık sık yaşadığı bir problemdir.

İnsanlar bu uçuk virüsünün tam olarak ne olduğunu hala bilmiyor. Zaten asıl kaynağı da belli olmuş değil. Bilinen bir şey varsa o da vücuda sinsice yerleşen ve her fırsatta kendisini açığa çıkartan bir şey olduğudur.

Uçuk virüsü araştırmalardan anlaşıldığı kadarıyla insanların genetik sisteminde yani Dna içinde yer alan ve kalıtsal olarak süregelen bir hastalıktır.

İnsanların yüzde 80’i hayatları boyunca en az bir kez uçuk çıkartırlar. Bu rakam genellikle çok daha fazla olur. Çünkü uçuk çıkartan bir kişi mutlaka tekrar çıkartır.

Uçukla Savaşmaya Yardımcı Besinler

Bazı besinlerin içerisinde lisin denilen ve uçukla savaşmaya yardımcı olan bir amino asit bulunur. Süt, balık, et, baklagiller gibi besinler lisin içerir.

Bir diğer yandan, arginin denilen bir amino asit içeren besinler herpes virüsü için elverişlidir. Arginin çikolata, yer fıstığı, kuru meyveler ve bademde bulunur.

Siyah Çay

Eğer uçuk çıkardıysanız, uçuğun üzerine bir siyah çay poşeti koyun ve bir kaç dakika boyunca nazikçe ovalayın. Bu, ağrıyı azaltacak ve kabarıklığın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Sarımsak

Sarımsağın çok sayıda virüsle savaşmasına yardımcı olan mikrop öldürücü özelliği oldukça iyi bilinmektedir. Bir diş sarımsağı yarıya kesin ve doğrudan uçuğun üzerine yerleştirin.

Süt

Daha önce de belirttiğimiz gibi, süt lisin denilen ve uçuğun iyileşmesini hızlandıran bir amino asit içerir. Bir parça pamuğu süte batırın ve doğrudan uçuğun üzerine uygulayın. Bu tedavi en çok uçuk ilk çıkmaya başladığında işe yarar.

Domates ve Aloe Vera

Günlük temizlik için bir kaç damla domates suyunun ardından aloe vera uygulayın. Aloe, cildimiz için yararlı olan pek çok bileşen içerir ve uçukların hızlı bir şekilde kurumasına yardımcı olur.

Misket Limonu

Misket limonu, uçukla savaşmaya yardımcı olacak antibakteriel ve antiviral özellikler taşır. Bu özelliklerden yararlanmak için tek yapmanız gereken günde üç kez, doğrudan uçuğun üzerine bir kaç damla damlatmanız.

Bal ve Sirke

Bal da sirke de uçukla savaşmaya yardımcı olacak antiviral özellik taşır. Bir yemek kaşığı balı biraz sirkeyle karıştırıp bir parça pamuk yardımıyla doğrudan uçuğun üzerine uygulayın.

Captcha işaretlenmemiş.