Türkiye’de Sürücülerin En Çok Yaptığı 5 Hata

Türkiye’de Sürücülerin En Çok Yaptığı 5 Hata

Türkiye’deki trafik kuralları dünyadaki tüm ülkelerin kabul ettiği kurallar çerçevesinde belirlenmiş olsa da, bazı noktalarda sürücüler bu kuralları deyim yerindeyse işine geldiği gibi kullanabiliyor. Ne hikmetse sürücülerin kendi kuralları, gerçek kuralların üstüne çıkıyor ve doğru bilinen yanlışların insanlar arasında hızlıca yayılması, trafikte de pek çok hatalı davranışla sıklıkla karşılaşmamıza neden oluyor. Yetkililer, trafik kazalarına yoğun olarak sürücülerin yaptığı kural ihlallerinin sebep olduğunu, buna yaya ve yolcuların sebep olduğu kazalar eklendiğinde tüm kazaların yaklaşık yüzde 99’unun insan unsurundan kaynaklandığını belirtiyor. Peki sürücülerin doğru bilinen yanlışlarla trafikte en çok yaptıkları hatalar neler?

Aşırı Hız

Şehir içinde hız sınırları net bir şekilde belirlenmesine rağmen, sürücülerin çoğu bu sınırı kendi inisiyatiflerine göre koyma konusunda adeta uzmanlaşmış durumda. Okul, hastane bölgeleri, yaya geçidi, şehir içi ve şehirlerarası yollar için hız sınırları belirlenmiş olsa da sürücüler bu sınırların üzerine çıkarak pek çok trafik kazalarına neden oluyor.

Geçiş Önceliğine Uymama

Türkiye’de trafik işaret ve işaretçilerinin olmadığı pek çok kavşak mevcut. Bu tip kavşaklar sadece Türkiye’de değil bütün dünyada bulunuyor. Hatta trafik kuralları sayesinde, trafik ışığına ihtiyaç duymadan, belirlenen geçiş üstünlüğü sayesinde araçların akışı çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Buna göre kontrolsüz kavşağa yaklaşan bir sürücü yavaşladıktan sonra solundan gelen araca yol veriyor. Kavşak içerisine girmiş araç, çıkana kadar da geçiş üstünlüğünü elinde bulunduruyor. Türkiye’de ise bu kuralın tamamen tersine işlediğini, hatta kavşak içlerine dahi yerleştirilen trafik lambalarıyla trafik akışının sorunlu bir şekilde gerçekleştiğini net bir şekilde görebilmek mümkün. Geçiş ihlali, sollama yasağının olduğu noktalarda da hatalı sollamaya çıkan sürücüler tarafından sıklıkla gerçekleştirilen en tehlikeli hataları da temsil ediyor.

Yakın takip ve dikkatsiz araç kullanma

Özellikle İstanbul gibi sıkışık trafiğin olduğu şehirlerde sürücüler farklı şeritlerdeki araçların, önlerine atlamasına alışkındır. Hızlı akan şeride geçmek için, bulduğu ilk boşluğa girmeye çalışan ve bu nedenle güvenli takip mesafesi bırakmadan hareket eden sürücüler, ani frenleme esnasında ne yazık ki öndeki araca çarparak bu hatalarının farkına varıyor. Özellikle yağışlı hatta karlı havalarda takip mesafesini daha da artırması gereken durumlarda bile öndeki aracı yakından takip eden bu sürücüler, pek çok kazanın da gerçekleşmesindeki en önemli neden olarak öne çıkıyor. Ayrıca araç kullanırken, cep telefonu ile konuşan ya da mesaj yazan sürücüler de trafikteki en tehlikeli kitleyi temsil ediyor. Uykusunu almadan dikkatsiz araç kullanan sürücüler de hem kendi hem de trafikteki diğer sürücü ve yolcuların hayatlarını tehlikeye atıyor. Yine ülkelere göre değişiklik göstermekle birlikte, trafik kuralları çerçevesinde belirlenmiş alkol miktarına uymayan sürücüler pek çok trafik faciasının yaşanmasına neden oluyor.

Kırmızı ışık ihlali

Acil durumlar dışında koşulsuz olarak taşıtların durması gerektiğini hatırlatan kırmızı ışıklar, Türkiye’de sürücülerin farklı gerekçeleriyle istedikleri takdirde uymaması gereken bir kuralmış gibi esnetilebiliyor! Sürücülerin kırmızı ışıkta geçmesi pek çok kazayı beraberinde getiriyor. Ancak kırmızı ışıkta bekleyen sürücülerin çoğu, ambulans gibi trafikte geçiş üstünlüğü bulunan araçların arkalarından yol istemesine rağmen, kırmızı ışıkta bekleyerek bu araçların geçmesine engel olabiliyor.

Emniyet kemerinin kullanılmaması

Son dönemde emniyet kemeri kullanımına dair bilinç biraz daha artsa da, sürücülerin önemli bir bölümü hala aracın bu donanımından neredeyse bihaber bir şekilde yaşıyor. Araçların havayastıklarına güvenerek emniyet kemeri takmayı reddeden çoğu sürücü, bu sistemin kemer tokasının takılı olmasıyla aktive olduğundan haberdar değil.

Bu bilgiye katkıda bulun (Üyelik gerektirmez)

Resime tıklayarak resmi yenileyebilirsiniz