Tuncay Akdoğan Kimdir?

Tuncay Akdoğan Kimdir?

Tuncay Akdoğan, 1959 yılında Adana'da doğdu. Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. Üniversite yıllarında müziğe başlayan Akdoğan, 1985 yılında Kemal Sahir Gürel, Metin Kahraman ve Ayşegül Yordam ile birlikte Grup Yorum'u kurdu. Grubun Sıyrılıp Gelen,Haziranda Ölmek Zor ve Türkülerle adlı ilk üç albümünde beste ve söz yazarlığı yapmasının yanı sıra cura ve davul çaldı.

1989 yılında İlkay Akkaya ile birlikte Grup Yorum'dan ayrılan Akdoğan, 1990 yılında İlkay Akkaya ve İsmail İlknur ile birlikte Grup Kızılırmak'ı kurdu. Aynı yıl Erol Toy'un yazdığı ve Ankara Birlik Tiyatrosu'nun sahneye koyduğu Pir Sultan Abdal adlı oyunda anlatıcı olarak rol aldı. 1990-1997 yılları arasında Kızılırmak'ın Ölüme de Tilli, Geçmişten Geleceğe Pir Sultan Abdal, Gidenlerin Ardından, Aynı Göğün Ezgisi, Güneşin Olsun, Pir Sultandan Nesimi'ye Anadolu Türküleri, Çığlık ve Rüzgarla Gelen ve Günde Dün adlı dokuz albümünde besteleri, şarkı sözleri ve yorumlarıyla yer aldı.

1998'de Grup Kızılırmak'tan ayrılan Akdoğan, 2000 yılında Serdar Şengül, Fırat Başkale, Uğurcan Sezen, Gürsoy Tanç ve Remzi Çoban ile Grup Serüvenciler'i kurdu. Grup, Veda adlı bir albüm yayınladıktan sonra dağıldı. Çok sayıda sanatçı tarafından şarkıları yorumlandı ve birçok albüme de aranjörlük yaptı. Grup Kızılırmak ile ortak üretim sürecine devam eden Akdoğan, grubun Yılkı adlı albümünde üç şarkısı ve kendi seslendirdiği bir şiir ile yer aldı.

21 Kasım 2004 tarihinde, tek başına yaşadığı evinde elektriklerin kesik olmasından dolayı mum yakan Akdoğan, mumun devrilmesi sonucu evinde çıkan yangında 45 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi 24 Kasım 2004 tarihinde Okmeydanı Cemevi'nde düzenlenen törenin ardından Kilyos Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Akdoğan, vefatından önce uzun bir süredir kendi stüdyosunda Bir Nehir ki Ömrüm adlı solo albümü üzerinde çalışıyordu. Albüm, sanatçı dostları tarafından tamamlandıktan sonra Seyhan Müziketiketiyle yayınlandı.

 

Captcha işaretlenmemiş.