Yeşil fasulye, A vitamini, C vitamini ve K vitamini ile folik asit ve diyet lifi yönünden zengin bir kaynaktır. Bezelye ve bamyaya benzer beslenme yararları vardır. Sağlıklı diyetinize dahil etmeniz gereken sebzelerden biri de yeşil fasulyedir. Uzun ve berrak bir dokuya sahip olan bir sera sebzesidir. Diyetiniz için sağlıklı seçenekler arıyorsanız, bol miktarda besin değerleri ve nefis tadı ile paketlenmiş yeşil fasulye kesinlikle yanınızda yer almalıdır.

Yeşil fasulye (Phaseolus vulgaris), çok yönlü besleyici bir sebzedir çünkü bütün bir yıl boyunca bulabilirsiniz. Yeterli ve dengeli beslenmek için yeşil fasulye iyi bir seçimdir çünkü 100 gram yeşil fasulye sadece 31 kalori içerir, günlük önerilen miktarın % 5.5’i kadar karbonhidrat içerir ve sıfır kolesterol ile yüklüdür. Yemek planınız için yeşil fasulyeyi daha da ideal kılan şey ise, sizi daha doygun ve daha uzun süre tok hissettirmek için etkileyici olan günlük ihtiyacın % 9’u kadar lif içermesidir.

Yeşil fasulye büyüme ve gelişme için çok önemli olan protein miktarı ile doludur. Her 100 gram yeşil fasulye günlük ihtiyaç duyulan potasyum miktarının % 5.5’ini ihtiva eder ve bu da vücudumuzdaki sodyuma karşı saldırıya yardımcı olur. Kan basıncını ve kalp atış hızını kontrol eder.

Yeşil fasulye, serbest radikal hasarlarını önlemek için antioksidan olarak işlev gören, A ve C vitaminleriyle doludur. Günlük A vitamini miktarının % 27’si ve C vitamininin % 23’ü yeşil fasulyede bulunur.

Ayrıca B vitamini komplekslerinin, özellikle de B1 ve B2 vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır. Tiamin (B1) sinir sistemi için gereklidir. Diğer besin maddelerinden enerji alır ve kemiklerin güçlendirilmesine yardımcı olur. Riboflavin (B2) vücudun farklı bölgelerine oksijen taşınmasında önem taşır ve böylece vücuda enerji kazandırır.

Taze yani yeşil fasulye, sevilen sebze türlerinden biridir. Özellikle yaz aylarında her evin sofrasında sıkça yer alır. Kolay olarak pişirilebilmesi, hemen hemen herkes tarafından sevilmesi sebebiyle tercih edilir. Taze fasulyenin kılçıklı olanları vardır. Kılçıklı taze fasulyeler herkes tarafından sevilmez ve pek tercih edilmez yada kılçık kısımları pişirilmeden önce temizlenir. Taze fasulye sadece yemeklerde değil salatalarda, mezelerde, turşularda da kullanılır. Taze fasulye yemeklerinin lezzetli olduğu kadar çok da faydalı olduğu bir gerçektir. Taze fasulyenin insan sağlığına birçok faydası vardır ve uzmanlara göre en az haftada 1 kere tüketilmesi gerekmektedir. Peki yeşil fasulyenin faydaları nelerdir?

 • Kalp dostudur.
 • Yüksek oranda lif içeren bir sebzedir.
 • Kolesterolü düzenlemeye yardım eder.
 • A, B12, C ve K vitaminleri, potasyum, kalsiyum, fosfor ve manganez de içerir.
 • Kemik gelişimine fayda sağlar.
 • Hazımsızlığı giderir, sindirim sisteminin gelişimini olumlu yönde etkiler.
 • Kabızlığı önlemeye yardım eder.
 • Vücut yorgunluğunu giderir.
 • Kan basıncını azaltır.
 • Başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türünü önlemeye katkı sağlar.
 • Vücuttaki serbest radikallerin miktarını azaltır ve bunun sonucunda damarlardaki yağ oranının azaltılmasına yardım eder.
 • Böbreklerdeki kum ve taşların kolayca düşürülmesini sağlar.
 • Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Şeker hastaları için de faydalı bir sebzedir.
 • Toksinlerin atılmasına yardım eder.
 • Astım, bronşit gibi akciğer rahatsızlıklarının tedavisi için de büyük fayda sağlar.
 • Osteoartrit ve romatoid artrit rahatsızlığı olan kişiler için de yararlıdır.
 • Migren ağrılarını tedavi eder. Migren atakları düzenli yeşil fasulye tüketimi ile azalma gösterir.
 • Enerji kaynağıdır.
 • Yüksek oranda demir içerir.
 • Hamilelik dönemindeki anne adayları da bu şifalı sebzeden bolca tüketmelidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Diyet yapanlar ve kilo vermeye çalışanların mutlaka tüketmesi gereken bir sebzedir. Diyet listelerinde sıkça yer verilmelidir. Kalorisi düşük olduğu ve sindirimi rahatlattığı için kolayca kilo vermeye yardım eder.

Yeşil Fasulye

Kalp dostudur

Kalbe dost çok çeşitli yemek vardır. Ancak yanlış tüketim kalp sağlığına olumsuz yönde etki yapabilir. Dolayısıyla ilk aşamada besinleri nasıl tükettiğinize dikkat etmeniz gerekir. Örneğin taze fasulye sulu yemek yapımında bol yağlı tuzlu şeklinde yapılırsa kalbe yararı değil zararı olur. Ancak az yağlı ve çok az tuzlu, sulu taze fasulye yemeği kalp için dost yiyeceklerden biri olur.

Kolesterolü düzenler

Bazı insanların kalp atışlarının düzeninde meydana gelen bir hastalık oluşur. Buna kolesterol adı verilir. Kolesterol kontrolünü yapabilmek için de tükettikleri besinlere özen göstermeleri gerekir. Taze fasulye içerdiği besleyici maddeler sayesinde kolesterolü yüksek olan kişilerin daha normal seviyede kalmasını sağlar. Bu şekilde taze fasulye kolesterol düzenleyicidir.

Akciğer hastalıklarına iyi gelir

Astım, bronşit, nefes darlığı gibi çeşitli akciğer rahatsızlıkları vardır. Bu akciğer hastalıkları insanın doğal yaşamını büyük derece de olumsuz etkiler. Bu durum karşısında insanlar da akciğer hastalıklarından korunmak isterler. Astım, bronşit gibi hastalıklar küçük çocuklarda bile görülebildiği için çocukların beslenmelerine çok fazla dikkat edilmelidir. Taze fasulye akciğeri korur, işlevini daha iyi yapmasını sağlar. Astım, bronşit gibi hastalıkların da oluşumunu engeller.

Migren ağrılarını dindirir

Günümüzde yaşanan olaylar karşısında bazı hastalıklar ve de düzenli olarak yaşanan rahatsızlıklar vardır. Orta seviyede sürekli olarak yaşanan baş ağrısının tıp dilindeki adı da migrendir. Migren artık sıklıkla pek çok şekilde insanda görülen rahatsızlıktır. Düzenli baş ağrısını azaltıcı etkiler gösterdiği bazı besinler vardır. Taze fasulye de bunlardan biridir. Taze fasulye migren ağrısını büyük bir oranda azaltmaya yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kış hastalıklarının insanlarda oluşma nedeni ilk etapta hastalık hücrelerinin vücutlarına kolay girmesidir. Hastalık virüsleri bağışıklık sisteminin güçsüz olduğu vücutlara kolayca geçer. Bu nedenle özellikle de kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlamalıyız. Güçlü bir vücuda sahip olmak için bağışıklık sistemini besleyici yiyecekler tüketmeye önem göstermeliyiz. Bunun için de ilk olarak vücut direncini ayakta tutacak olan C vitaminleri alınabilir. Ek olarak da sebze yemekleri bolca tüketilmelidir. Sebze yemeklerinin içerisinde bağışıklık sistemine en faydalı yemek ise taze fasulyedir. Taze fasulye bağışıklık sistemini güçlendirerek kış hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Vücut yorgunluğunu dindirir

Tüm gün boyunca yorulan bedenin ve zihnin iyi bir akşam yemeğinden sonra dinlenmeye ihtiyacı olur. Bunun için mideyi hafif tutan, aynı zamanda besleyici bir yemek tavsiye edilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre taze fasulyenin lifli yapısı insanın bitkinliğinden sıyrılmasını sağlar. Yorgunluğun üzerinden hafif de olsa almasını sağlayan taze fasulye yaz ve kış insanların tercih ettiği yemek çeşitlerindendir.

Doğum öncesi faydalıdır

Yeşil fasulye aynı zamanda folik asit bakımından da zengin bir besindir. Hamile kadının vücudundaki yeterli düzeydeki folik asit seviyesi ceninin sağlıklı olmasını ve normal gelişimde olmasını sağlar. Bu nedenle folik asit bakımından zengin olan yeşil fasulyenin hamileler tarafından tüketilmesi önerilmektedir.

Taze Fasulyenin Zararları Nelerdir?

Çok fazla tüketildiğinde bireyde şişkinlik hissine ve aynı zamanda hazımsızlığa neden olabilmektedir. Fasulye genelde haşlanarak tüketilmesi gereken bir besindir. Fasulyenin çiğ olarak tüketilmesi bazen bireylerde zehirlenmelere sebep olabilir. Çok fazla tüketilmesi gaz problemlerine sebep olurken buna bağlı olarak bireyde ağrılar meydana gelebilmektedir. Gıda uzmanları kuru bakliyatın pişirilmesinde bireylerin bazı hususlara dikkat etmesi gerektiğini söylemektedir. Bunun sebebi ise kuru bakliyatların dikkatli pişirilmediğinde mineral ve vitamin değerlerinde ciddi oranda kayıpları meydana geliyor olmasıdır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Uyarı: 1MilyarBilgi.com'da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiçbir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan www.1MilyarBilgi.com ve ilgili uzman, yazar ve editörler sorumlu olmayacaktır.