SUV Araç Nedir?

SUV Araç Nedir?

İngilizcesi “Sport Utility Vehicle” olan ve kısaltılması sonucu SUV diye kullanılan terimin Türkçe karşılığı “spor amaçlı taşıt” demektir. Aslında bu araçlar için bizde bir marka olan "Jeep" kelimesi genel bir terim olarak kullanılmaktadır.

Araç hem minivan hem de station wagon özelliklerini bir arada barındırır. Bunun yanında asfalt harici arazilerde hareket edebilir.

Bazı ülkelerde bu araçlara "arazi aracı", "dört çeker" ya da "4WD" (4 Wheel Drive) denir. Ancak tüm SUV araçları dört tekerlekten çekme özelliğine sahip olmadığı gibi her 4WD yolcu aracıda SUV değildir.

Off-road araçları ise tamamıyla farklı bir sınıf olup sadece asfalt veya döşenmiş yol haricindeki yollar için tasarlanmıştır. Her ne kadar bazı SUV araçları off-road özelliğine sahip olsa da bu, araçlar için ikinci sırada bir özelliktir. Birçoğunun 2WD, 4WD yüksek çekiş ve 4WD düşük çekişten birinden diğerine geçme özelliği bulunmamaktadır.

Crossover ve SUV araçlar arasındaki temel farklar

Crossover araçların hemen hemen tamamı 4x2 olarak tasarlanmıştır. Yani önden veya arkadan çekişlidir. SUV araçlar ise 4x4 diye tabir edilen 4 çeker araçlardır.

Aynı şekilde Crossover araçlar binek otomobil şasesi üzerine yerleştirilirken SUV araçlar küçük kamyonet şaseleri kullanılarak tasarlanıyor ve aynı zamanda Station Wagon diye tabir edilen cinste otomobiller.

Kısaca her iki seğmen için temel farkların iki olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar;

• SUV araçların şasesi kamyonet, Crossoverlerin ise bildiğimiz binek otomobil şaşesidir.
• SUV araçlar 4x4 Crossoverler ise 4x2 dir. (genel anlamda böyledir. 4x4 olan Crossover araçlarda var.)

Bununla birlikte SUV araçların hem yerden yüksekliği, hem motor gücü, iç hacmi ve yerden yüksekliği crossover araçlara göre daha fazladır. Toparlamak adına gerçek bir arazi aracı istiyorsanız seçeceğiniz araç SUV segmenti araçtır. Tabiki Motorunun güçlü olmasından kaynaklanan daha fazla yakıt tüketiminin olduğunuda belirtmeden geçmeyelim.

Bu bilgiye katkıda bulun (Üyelik gerektirmez)

Resime tıklayarak resmi yenileyebilirsiniz