Susam bitkisi genel olarak bitkisel bir besindir. Doyurucu özelliği oldukça yüksektir. Lifli bir bitki olması nedeniyle de sindirim sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. Kabızlık sorunları için kullanılabilir. Bilinen en önemli etkilerinden biri de diyabet hastalığı üzerinedir. Kandaki glikoz miktarını ayarlayarak kan şekerinin yükselmesini engellemektedir. Yüksek oranda demir ihtiva ettiğine göre, özellikle kansızlık için de mücadeleci etkisi vardır.

İçerdiği yağ ile zararlı kolesterolü düşürerek bu konuda düzenleyici etkisi vardır. Kalp ve damar yapısı üzerindeki olumlu etkileri ile kalp krizi risklerine karşı koruyucudur. Küncünün faydalarından biri de radyasyona ya da sürekli benzer ışınlara maruz kalarak çalışanlara onarıcı etki vermesidir. Bu kişilerin susam tüketme alışkanlığını kazanmaları faydalıdır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Uyarı: 1MilyarBilgi.com'da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiçbir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan www.1MilyarBilgi.com ve ilgili uzman, yazar ve editörler sorumlu olmayacaktır.