Sülün Nedir?

Sülün Nedir?

Tavuksular takımının sülüngiller familyasına ait olan sülün yıllık bir kuştur. Doğal yaşam alanı Asya olsa da Avrupa iklimine de rahatlıkla uyum sağlamıştır. Süslü ve güzel bir görüntüye sahip olan bu kuş türü zorda kalmadığı sürece uçmaz. Bir tehlike sezdiği zaman uçar ve ağaca konar. Diğer kuş türlerinden farklı olarak yaşam alanları basit toprak oyuklarıdır.

Kuyruklarının güzellikleriyle bilinirler. Erkek sülünlerin boyları kuyruklarıyla beraber 75 ile 90 cm arasında değişirken dişi sülünlerin boyları ise 50-60 cm arasında değişir. Kuyruklarıyla beraber uzun ve gösterişli bir gövdeye sahiptir. Erkek sülünler başlarında renkli tüyler ya da gösterişli, kiremit kırmızısı ibibikler taşır. Süslü, sivri ve uzun kuyrukları, gösterişli tüyleri vardır. Başı ve boynunun üst bölümü yeşil renktedir. Bacakları ise dişisine göre uzundur ve gri tonlarındadır. Dişi sülün ise erkeğine göre kısa ve küçüktür. Tüyleri erkek sülüne göre renksiz ve gösterişsizdir. Dişi sülünün tüyleri genellikle gri, siyah ve kahverengidir.

Sülünler diğer kuş türlerinden biraz farklıdır. İyi uçarlar fakat uzun süre havada kalamazlar. Uçmak yerine eğer imkanları varsa saklanmayı tercih ederler.

Sülünler doğada buldukları yeşil filizleri, bitki tohumlarını ya da meyveleri yiyerek beslendikleri gibi çekirge, örümcek, sinek, solucan gibi hayvanları da yiyebilirler. Gagaları sayesinde toprağı eşeleyerek 8 cm derinlikteki köklere ulaşarak kök ve yumruları yiyebilirler.

Çok eşli bir hayat sürerler. Bahar aylarında genellikle 8 ile 12 tane arasında yumurta yumurtlayabilirler. Bu yumurtalar yeşilimsi ya da grimsi bir renge sahiptir. Kuluçka zamanını sadece dişi sülün geçirir ve bu süre 25 gün sürer. 25 günü sonunda yavrular yumurtadan çıkar ve çok hızlı bir şekilde büyürler. 10 ile 15 gün arasında uçmaya hazır hale gelirler.

Sülünler geceleri gagalarını açmadan insanı rahatlatacak, alçak tonda ses çıkarırlar. Erkekleri yüksek, kalın, ani ve sert sesler çıkarır. Dişi sülünler ise kesik kesik sesler çıkarır. Yüksek tonda boğuk çıkardıkları seslere alarm sesi denir. Dişilerini korumak için erkek sülünlerinin boğazdan çıkardıkları sese de koruma sesi denir.

Captcha işaretlenmemiş.