Sucuk Nedir? Sucuk Türleri Nelerdir?

Sucuk Nedir? Sucuk Türleri Nelerdir?

Sucuk, başlıca Ermenistan, Bulgaristan ve Türkiye'de tüketilen, genel olarak Balkanlar coğrafyasından Orta Asya'ya kadar yaygın şekilde tüketilen, şişirilip kurutulmuş bağırsak içine baharatlı et kıyması doldurularak yapılan bir tür fermante et ürünüdür. Uzun raf ömrüne sahip bir tüketim malzemesidir. Tamamıyla büyükbaş hayvan ve özellikle de dana eti ile yapılmış olanı daha makbul ve lezzetlidir. Ancak ekonomik olarak satın alınmasını kolaylaştırmak üzere küçükbaş hayvan eti de sıkça karıştırılır. Türkiye'de sucuk üretimi çok eskilere dayanmaktadır.

Sucuk, bol miktarda yağ ve tuz içeren bir besin maddesidir. Ayrıca, kimyon, sumak, kırmızı biber gibi baharatlar ve sarımsak içermektedir.

Sucuk türleri nelerdir?

  • Kangal sucuk: Sığır ve koyun etinden, orta dereceli ateşte ısıtılarak hazırlanır.
  • Baton sucuk: Kangal sucuğun aynısıdır, sadece şekli farklıdır.
  • Parmak sucuk: Sığır ve koyun etinden imal edilir. Çok acıdır.
  • Varyanta Sucuk : Özel baharat çeşnileriyle zenginleştirilmiş sucuk türüdür. Kayseri'ye özgü olmasıyla tanınmaktadır.

Sucuklar ayrıca, içlerindeki su miktarına göre kuru, tam kuru, yarı kuru, az kuru türlere sahiptir. Tam kuru %30-35, yarı kuru %40-50, az kuru %50’den fazla su içerir. Geleneksel Türk sucuğu tam kuru grubuna girer.

Sucuğun Tüketimi

Sucuk daha çok ızgara yapılarak, yumurtalı ve kuru fasulye yemeğine katılarak tüketilir. Sabah kahvaltısı da dahil olmak üzere gün boyu tüm öğünlerde tüketilebilmektedir. Balkanlar'da tüketildiği gibi Orta Asya'da ve Orta Doğu ülkelerinde'de önemli bir besin kaynağıdır. Bulgaristan'da, çiğ sucuk dilimlenerek rakının yanında meze olarak sunulur.

Sucuk Nasıl Yapılır?

Etler makinada iyice çekilip içine bahar, sarmısak karıştırıldıktan sonra, gayet temiz olarak yıkanmış, şişirilerek kurutulmuş koyun barsağına doldurulur, kangal halinde sarılarak ağızlan iple sıkıca sarılır, ucuna da kurşun kapsüller takılır. Ayrıca her sucuk kangalının üzerine sucuğun yapıldığı yeri, yapılış tarihini belirten etiketler geçirilir. Bir süre kurumaya bırakılan sucuklar sertleştikten sonra yenilebilecek hale gelir.

Sucuğun içine bağırsak, akciğer, yemek borusu, karın zarı gibi parça etler atmak, pastırmaları sonradan ıslatıp makinadan geçirerek sucuk yapmak yasaktır.

Kayseri’de pastırmacılığın yanı sıra sucukçuluk da gelişmiştir. Ülkemizin bir çok şehrinde de büyük sucuk yapım evleri vardır. Ayrıca kasaba ve şehirlerde evlerde de sucuk yapılarak kışa saklanır.

Bu bilgiye katkıda bulun (Üyelik gerektirmez)

Resime tıklayarak resmi yenileyebilirsiniz