Squat Nedir? Faydaları Nelerdir?

Squat Nedir? Faydaları Nelerdir?

Üst bacak kaslarını geliştiren en etkili hareketlerden biri de squattır. İşte squat hakkında bilmeniz gereken 8 gerçek...

Spor yapan hemen herkesin programının olmazsa olmazı squat, üst bacak kaslarını geliştiren en iyi harekettir. Squat'ın faydaları sadece bacaklar için değil bütün vücut kaslarının gelişimi için değerlendirilmelidir.

Squat nasıl yapılır?

Ağırlıklı ve ağırlıksız çalışmalar fark etmeksizin temel olarak bacaklarınızı ayaklarınız karşıyı gösterecek şekilde omuz hizasında açın. Kalçanızı olabildiğince sıkıp dışarı çıkartarak sırtınızı belinizde çukur oluşacak şekilde dik bir konuma getirin. Bu pozisyondayken bir sandalyeye oturur gibi, otururken kalçanızı serbest bırakıp kalkarken sıkarak hareketi tekrar edin. Çöküp kalkma hareketi boyunca yüz ve ayaklar karşıya bakmalı ve hareket esnasında ayaklar oynatılmamalıdır.

Squat'a başlanan ilk iki haftada ağırlık kullanılması önerilmez. Setler 10-12 tekrarlık şekilde yapılmalı ve diğer hareketlerde olduğu gibi dayanıklılık arttıkça yavaş yavaş artırılmalıdır. Hızlı sonuç için aniden çok ağırlık kullanmak yanlış bir yöntemdir.

Doğru yapılan squat hareketinin 8 faydası

1) Kalçalarınızı sıkılaştırır: Squat yaparken kalçayı sıkma ve bırakma hareketi kalçalarınızı sıkılaştırır, kaldırır ve  yuvarlak bir görünüm vererek toparlar. Sarkık kalça görünümünü ortadan kaldırır.

2) Hareket kabiliyetini artırır: Eklemleri zarar vermeden kalça ve ayak bileklerinin hareket kabiliyetini kuvvetlendirir.

3) Duruşunuzu düzeltir: Vücudunuzun genel duruşunun düzelmesine yardımcı olarak kambur ve düşük omuzlu bir duruştan kaynaklanan bel ve boyun rahatsızlıklarınızın düzelmesinde yardımcı olur.

4) Kaslarınızı kuvvetlendirir: Gövde ve karın kaslarınızı kuvvetlendirerek şekillendirir. Bu kasların güçlü olması sakatlanmaları engeller.

5) Basenlerinizi toparlar: Genel olarak kadınların ortak problemi olan iç basenlerin sıkılaşmasına ve toparlanmasına yardımcı olur.

6) Kilo kaybına yardımcı olur: Vücut geliştirici spor hareketlerinin içerisinde yağ yakımını en çok sağlayan harekettir. Squat büyük kas kütlelerini harekete geçirerek nabzı hızlandırır, böylece yağ yakımınızı artırarak kilo kaybetmenize yardımcı olur.

7) Büyüme hormonunu çalıştırarak yağ yakımına yardımcı olur: Antrenmanlarınıza 20 tekrar üzeri squat setlerini hgh tetikleyici olarak kullanabilirsiniz.

8) Selülitli görünümü azaltır: Düzenli squat yapan insanlarda selülit olma ihtimali sıfıra yakındır. Yaz yaklaşırken özellikle bacaklarınızda selülitli görünümden bu hareketle kurtulabilirsiniz. 

Bu bilgiye de gözatmak isteyebilirsiniz!
image
Pilates Nedir? Pilatesin Faydaları Nelerdir?
 

Captcha işaretlenmemiş.