Sıfırlama Diyeti de Nedir?

Sıfırlama Diyeti de Nedir?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Elif Tuba Ok, Harley Pasternak tarafından geliştirilen Sıfırlama Diyetini anlattı.

Ünlülerin egzersiz koçu Harley Pasternak tarafından geliştirilen ve 15 gün süren sıfırlama diyeti, son zamanlarda adından sıkça söz ettirmektedir. Egzersiz fizyolojisi ve Beslenme Bilimi yüksek lisansına sahip Harley Pasternak, kilo vermenin ilk aşamasında yemek hakkındaki düşüncelerimizi, metabolizmamızı ve bedenimizi sıfırlamamızın önemli olduğunu savunarak, sıfırlama diyetinden sonra da yo- yo etkisine maruz kalmayacağınızı söylüyor.

Sıfırlama diyetinin amacı: kısa zamanda verilmesi gereken birkaç kiloyu besin ögelerinden zengin bir diyet ile verebilmek. Bu diyet, enerjinin daha etkili kullanılmasını ve uykuda bile metabolizmanın hızlanmasını amaçlanıyor.

Sıfırlama diyeti ne vadediyor: Besin gereksinimlerini karşılayan smoothieler ve katı besinler ile 15 gün sonunda vücudun sıfırlanmasını ve uzun süreli kilo kaybını vadediyor. Tabi bu esnada egzersiz de önem kazanıyor. Özgüvenin ve programa bağlılığı sağlayacak motivasyonun kazanılması başlangıçta daha hızlı sonuç veriyor.

Diyette önemli bir yeri olan smoothieler öğünden alınan lif, sağlıklı yağlar, protein, vitamin ve mineraller gibi besin ögelerini içeriyor. Sıfırlama diyeti süresince alkol kullanılmıyor.

Diyet Nedir

Sıfırlama diyeti 3 aşamadan oluşuyor:

1. AŞAMA

1- 5 gün (Hızlı başlangıç) Bu aşamada amaç, metabolizmayı ateşlemek, sindirimi iyileştirmek ve yeni bir damak tadına zemin oluşturarak sağlıklı besinlere duyulan isteği artırmaktır. Hem tok tutan hem metabolizmayı ateşleyen smoothieler başroldedir. 3 ana öğünde smoothie, 2 ara öğünde de 100- 180 kalori arasında atıştırmalık yer alır. Kahvaltı: Beyaz smoothie: İyi bir protein kaynağı olan süzme yoğurt veya süt içerir Öğle yemeği: Kırmızı smoothie: Enerji verici meyveleri içerir Akşam yemeği: Yeşil smoothie: Çoğunlukla yüksek lif içerikleri ile tokluk sağlayarak iştahı kontrol altına alan sebzeleri içerir

2. AŞAMA

5-10 GÜN Bu aşamada ana öğünlerdeki smoothielerden biri yerini çorba, salata, sandviç gibi sağlıklı bir katı besine bırakır.

3. AŞAMA

10-15 GÜN Son aşamada sadece kahvaltıda olmak üzere 1 öğün smoothie, 2 ana öğün de ise sağlıklı bir katı besin tüketilir. Sıfırlama Diyetinde Egzersiz Amerikan Kalp Derneği, sağlığa faydaları ve kalp hastalığı riskini azaltıcı olmasından dolayı günde en az 10.000 adım fikrini savunuyor. Verilmek istenen mesaj; yeter ki adım at. Güne bölerek ya da tek seferde olması önemli olmamakla birlikte adım sayısını tamamlamanın en kolay yolu hayatınızda küçük değişiklikler yapmaktır. Otobüsten birkaç durak önce ya da sonra inip yürümek veya asansör yerine merdiven kullanmak gibi. Haftada 3 kez 5 er dakikalık hafif direnç egzersizleri eklenmek de kilo verme ve sıkılaşma ivmenizi artıracaktır.

AVANTAJLARI

Başlangıçta hızlı kilo kaybı motivasyonu artırarak programa bağlı kalmayı sağlar. Kilo verdirici etkisi; sebze-meyve ağırlıklı olan diyette kalori açığı olması dolayısıyladır. Yüksek proteinli ve yüksek lifli diyet iştahın azalmasına yardımcı olur.

DEZAVANTAJLARI

Çiğneme duygusunu ortadan kaldırdığı için sıvı besinler ile doyum sağlanamayabilir. Dışarıda yemek yerken bu plana uymak zordur. Diyet sonrası normal yeme düzenine dönülürse başlangıçta verilen kilolar geri alınabilir. Önerilen besinler: kırmızı meyveler, armut, üzüm, portakal, ananas, ıspanak, avokado, yağsız süzme yoğurt, lor peyniri, hindi, tavuk, kırmızı et, ton balığı, karides, yumurta beyazı, badem sütü, hindistan cevizi sütü, protein tozu, humus, kuru fasulye, tere, kırmızıbiber, pazı, tatlı patates, tam buğday ekmeği, esmer pirinç.

Dyt. Elif Tuba Ok 

Captcha işaretlenmemiş.