Sapyoseksüel Nedir? Kime Sapyoseksüel Denir?

Sapyoseksüel Nedir? Kime Sapyoseksüel Denir?

Sapyoseksüel kelimesi, zeki kişilere ilgi duyan kişileri özetlemek için kullanılıyor. Dış güzellikten ya da fiziksel görüntüden ziyade entelektüellik ve akıl, zeka gibi kriterlerinden etkilenen, hoşlantı duyan insanları tanımlamak için kullanılıyor. Özetlemek gerekirse 'beyin' aşkından bahsediyoruz.

Zeka, espri yeteneği, mizah anlayışı gibi öğeler sapyoseksüeller için önemli kriterler olarak sıralanıyor. Bir sapyoseksüel, sizin bir fotoğrafınızdan ziyade cümleleri nasıl kurduğunuza, kendinizi nasıl ifade ettiğinize daha çok dikkat ediyor. Dil bilgisi kurallarına uyup uymamanız sapyoseksüel birinin dikkatinden kaçmaz.

Standart ikili ilişki anlayışları olmadığı gibi toplumsal olaylara karşı da daha farklı açılardan bakabilme yeteneğine sahipler. Sapyoseksüeller, toplumsal kalıpların içinde olmayı, kalıplar içerisinde kategorize edilmeyi kabullenmezler. Sapyoseksüellerin en önem verdiği şeylerden biri de özgüvendir. Bu kişiler, karşılarındaki kişilerin bilgi ve birikimlerini surat ifadesinden, mimikten ve özgüven dolu bakışlardan görmek isterler.

Bu detaylar da sapyoseksüelleri otomatik olarak ayrıntıcı yapmaktadır. Ayrıntıcılık ve mükemmeliyetçilik sapyoseksüeller için en önemli kriterlerin başında gelir. Karşılarındaki kişiler tarafından zor beğenen, kolay tatmin olmayan ya da zor insanlar olarak tanımlanan sapyoseksüeller, söylediğiniz en ufak bir cümlenin altında muhakkak bir anlam arar. Sorgulamayı severler. İnsanlar tarafından kolay anlaşılamadıkları için de kibirli ve egosu yüksek bulunurlar.

Sapyoseksüel kişini özelliklerini kısaca şöyle tanımlayabiliriz. Sapyoseksüeller akıllı olarak tanımlayabileceğimiz yüksek zekalı kişilerdir. Zekaları sayesinde başarılı konumlara gelirler ve iş yaşamlarında lider konumdadırlar. Zeki olmaları ve espri kabiliyetlerinin neticesinde çekici bulunurlar. Kolay kolay beğenmedikleri için seçicidirler ve bu da onları zevk sahibi yapar. Ne yapması gerektiğini, nasıl davranması gerektiğini bildikleri için ölçülüdürler.

Seksüel kelimesinin başına bir şey getirip birkaç ünlü isme ithaf ettikten sonra birazda trend topic yapınca, lügata girmiş oluyor. Sapyoseksüel de bunlardan sadece bir tanesi. Yeni nesil “smart is the new sexy” düşüncesi diyebiliriz.

Akıl, her zaman çekiciliğini koruyan bir kriter. Artık karşı cins ilişkilerinde de, bir kriter olmaya aday; hatta tercih meselesi. Sapyoseksüel, çoğunlukla  kadına atfedilen bir sıfat ancak erkekler içinde geçerli. Zeki birey, akıllı birey demek ama tek bir cinse aitmiş gibi olması saçma geliyor. Sanki erkeklerin hepsi akıllı da, ilişki kurma aşamasında akıllı kadın arıyorlar :) 

Seksüel ne demek: Cinsiyet ile ilgili olan. Cinsi anlamına gelen bir sıfat.

Sapyoseksüel ne demek: Karşı cinsi fiziksel özellikleri (omuz genişliği, kaslı olması, 90-60-90 olması, sarışın olması, vb.) ile etkilenmek yerine; zengin kütüphanesini, bilgi dağarcığını, başarılarını, zekasını kullanarak etkilenme durumudur ve bu tip alt yapıya sahip kişilere sapyoseksüel denir.

Mesela Arthur Miller, Marilyn Moonre ile o görünüşüne göre nasıl evlendi sanıyorsunuz yada çevrenizde gördüğünüz “bu kız bu erkekle beraber mi?” diye düşündüğünüz bir çok erkek, o zeki kadınlar ile nasıl birlikte oluyor sanıyorsunuz?  İşte o kadınlar sapyoseksüel, o erkekler ise zeki! Gözünüzü açın gözünüzü :)

Detaylı örnekler ile açıklama yapmaya devam edelim mi?

Sapyoseksüel kişinin özellikleri

  • Zekidir: Akıllı bir kişiliktir. Zekası ile insanların dikkatini çeker.
  • Liderdir: Zekası sayesinde başarılı konumlara gelirler. Kadın sapyoseksüelller, iş yaşamında lider konumda daha belirginlerdir.
  • Çekicidir: Zeki olması, insanların etrafında toplanmasını sağlar.
  • Zevkli: Sıradan şeylerin dışında birçok alanda hobiye sahip ve hobisine bağlı bir kişidir.
  • Seksidir: Akıllı insanlar, daima nasıl konuşması, davranması ve giyinmesi gerektiğini bilir. O yüzden, seksilikleri cezbeder, gözle görülür.

Kısacası artık fiziksel görünüş-giyinimlerin ön plandan çıkıp yavaş yavaş akıl kısmına geldiğini görüyoruz. Neden mi? Çünkü herkes iyi giyiniyor :)

Yazan : Mehmet CABAR

 

Bu bilgiye katkıda bulun (Üyelik gerektirmez)

Resime tıklayarak resmi yenileyebilirsiniz