Rap Müzik Nedir?

Rap Müzik Nedir?

Rap, Hip-Hop alt kültürünün bir koludur. Kökeni 1970'lerde özellikle Afrika kökenli insanların yaşadığı Amerika'nın kenar mahallelerine, bir diğer deyişle gettolara dayanmaktadır. Kültürel kökeni Amerika'da olmasına karşın, bilinen ilk Rap parçası İtalyan Adriano Celentano'nun Prisencolinensinainciusol şarkısıdır.

Rap'in "Rhytm And Poem" (Ritim ve Şiir ya da Ritmik Şiir) veya "Rhytmic African Poetry" (Ritmik Afrika Şiiri) sözcüklerinin kısaltması olduğu görüşü yaygın olsa da aslında rap kelimesi, İngilizce sözlük anlamı olarak "ağır eleştiri" anlamına gelmektedir.

Rap, sözlerin müziğin tempo ve ritmine uyarlanarak söylendiği bir yapıdadır. Hip-Hop kültürünün içindeki başlıca dört elementten biridir. (Rap, DJ'lik, breakdance ve graffiti...) Rap yıllar boyunca değişim geçirmiştir ve rap içinde çeşitli alt türler oluşmuştur. (Gangsta, g-funk vb.)

Rap çoğunlukla hızlı ritmle söylenen sözlerdir. Bu şekilde müziğin temposuna uygun olarak kafiyeli kelimelerden oluşan sözler söylemek de MC'lik olarak adlandırılmaktadır. MC'nin açılımı olarak Master of Ceremonies (Seremoni Ustası), Microphone Control ya da Mic Check (Mikrofon Kontrol) gibi terimler söylenebilir. Rap terimi 1979 yılında keşfedilen iki kayıt sayesinde Hip-Hop ile özdeşleşmiştir. Bunlardan ilki King Tim III'nin Personality Jock'u Hip-Hop'un bilinen ilk kaydı olarak tarihe geçmiştir.

 

  • İlk Türkçe Rap'i  King Size Terror grubu'ndan Alper A'ya aittir. Bu şarkının isminin "Bir Yabancının Hayatı"dır.
  • Türkçe rap dünyasının gelmiş geçmiş en büyük toplama/compilation albümü 1999 yılında piyasaya çıkan Yeraltı Operasyonu'dur.
  • Norm, 2006 yılında küfür içeren Eksik Etek şarkısıyla, özellikle internet sosyal medyasında tanınmıştır. Bu şarkısı bir gün içerisinde 2,5 milyon, 1 ayda ise 45 milyon kişi tarafından dinlenmiştir.
  • Eypio ve Burak King'in Aralık 2015'te çıkardığı single Günah Benim ile 200 milyondan fazla dinlenerek Türkçe rap'in en çok dinlenen şarkısı olmuştur.
Captcha işaretlenmemiş.