Polen Alerjisi Hakkında Merak Ettikleriniz!

Polen Alerjisi Hakkında Merak Ettikleriniz!

Bahar mevsiminde doğanın yeniden uyanmasıyla ortaya çıkan polenlerin neden olduğu polen alerjisi, birçok insanın yaşam kalitesini etkiliyor. 

Üst solunum yolları rahatsızlıklarıyla kendini gösteren ve halk arasında “saman nezlesi” olarak da bilinen polen alerjisiyle ilgili olarak uzmanlar, bahar aylarında alerjiyi tetikleyen en önemli etkenlerin polenler olduğunu ve bitkilerin üreme aracı olan bu polenlerin ağaçlar, çayır, çimen ve yabani otlardan rüzgâr yoluyla havaya dağıldığını söylüyor. Polen alerjisi, yatkınlığı olan kişilerde polenlerin dağıldığı aylarda ortaya çıkan ve özellikle üst solunum bölgesinde görülen alerjik reaksiyonlar olarak tanımlanıyor.

Polen alerjisi belirtileri daha çok üst solunum yolu belirtilerinden oluşuyor. Bu belirtiler; hapşırma, burun akıntısı, burunda kaşıntı, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşıntı ve kızarma şeklinde görülüyor. Ayrıca bir grup hastada alt solunum yolları belirtileri de görülebiliyor. Bu belirtilerse öksürük, nefes darlığı ve astım krizleri şeklinde sıralanabilir. Bu belirtiler polene duyarlanmış astım hastalarında görülüyor. Polen alerjisi reaksiyonları her ne kadar daha çok üst solunum yollarında görülse de, nadiren de olsa polenlerin tetiklemesine bağlı deri alerjileri de (kaşınma, kızarma, kabarma şeklinde) görülebiliyor.

Yaşamımızı Ciddi Şekilde Etkiliyor

Polen alerjisi olan kişilerin söz konusu dönem içerisinde duyarlı oldukları polenlerin havada bulunduğu zaman dilimi içerisinde, günlük yaşam kalitelerini çok ciddi derecede etkileyecek belirtilerle boğuşmak zorunda kalabildiklerini kaydeden uzmanlar, bu durumun hastaların çalışma ve sosyal yaşamlarında ciddi problemlere yol açtığını vurguluyor. Ayrıca polene bağlı alerjik reaksiyonlar ileride sinüzit orta kulak iltihabı gibi kronik rahatsızlıklara da sebep olabiliyor. Üst solunum yolunun şiddetli etkilendiği kişilerde alt solunum yolları ile ilgili belirtilerle de sıklıkla karşılaşılıyor. 

Alerji Tanısı Testlerle Konabilir

Polen alerjisinin tanısında hastanın anlattıkları da önemli yer tutuyor. Kişi her yıl aynı dönemde aynı belirtileri yaşadığını söylüyorsa bu, polen alerjisi işareti ve bunun ispatlanması için bir takım testler uygulanması gerekiyor. Bu testler “alerjik testler” olarak adlandırılıyor. Hasta üzerinde uygulanan deri testleri ve hastadan kan alınarak yapılan testler olarak ikiye ayrılıyor. 
Polen alerjisi olduğu belirlenen bir kişinin polenlerin daha çok havaya saçıldığı sabahın erken saatler ve öğlen saatlerinde dışarı çıkmamaya özen göstermeleri gerektiğine değinen uzmanlar, hastaların o saatlerde evlerinin pencerelerini açık tutmamaları gerektiğini belirterek, arabalarda polen filtresi kullanılmasının faydalı olacağını söylüyor. Tedavi olarak “alerji ilaçları” olarak bilinen antihistaminik ilaçlar kullanılıyor.

Captcha işaretlenmemiş.