Peygamber Çiçeği Nedir?

Peygamber Çiçeği Nedir?

Peygamber çiçeği ya da daha yaygın ismi ile mavi kantaron, bileşikgiller familyasından bir bitkidir ve genellikle tahıl tarlalarının çevresinde yetişir. Boyları 1 metreye kadar ulaşabilir. Peygamber çiçekleri otsu gövdeye sahiptir ve mavi ile mor arası bir çiçek açarlar. Ülkemizde genellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde 1000 metre yüksekliğe kadar rahatlıkla yetişebilir ancak süs bitkisi olarak yetiştirilirse Türkiye’nin her yerinde yetişebilir. Bitkinin mavi yaprakları oldukça sağlıklıdır. Bu yüzden bitki yaz aylarında çiçek açtıktan sonra bu yapraklar toplanır ve kurutulur.

Peygamber Çiçeğinin Yararları Nelerdir?

Peygamber çiçeği iyi bir idrar söktürücüdür ve böbrek taşı düşürmeyi kolaylaştırır. Ayrıca sindirimi kolaylaştırır ve iştah açıcı özelliği de vardır. Bununla birlikte Peygamber bitkisi nefes darlığı, bronşit ve öksürük tedavisinde de kullanılır.

Bitkinin mavi yaprakları ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe sahiptir ve göz hastalıklarına uzun süreli tedavide iyi gelir. Küçük çaplı zehirlenmelerin vücuttan atılmasını kan temizleyici özelliği sayesinde sağlar. Ayrıca deride oluşan kızarıklık, kaşıntı ve cilt bozukluklarına iyi gelir.

Peygamber çiçekleri güçlü birer iltihap geçiricidir ve boğaz ile böbrekte oluşan bütün iltihabı düzeltebilir. Romatizma ağrılarında ciddi azalmalara sebep olur ve vücuttaki zehirli maddelerin atılmasında etkin rol oynar.

Peygamber Çiçeğinin Zararları Nelerdir?

Peygamber Çiçeğinin aşırı kullanımı kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Bazı kişilerde alerjik etkilere yol açan bu bitkileri hamilelerin ya da çocukların kullanması olukça risklidir.

Peygamber Çiçeği Nasıl Kullanılmalıdır?

Çay

Peygamber çiçeğinin kullanılan faydalı kısmı çiçekleri ve yapraklarıdır. Önceden gölgede kurutulmuş yaprakları kaynamış suya atarak demledikten sonra banyo suyunuza katarak cilt sorunlarının tedavisinde kullanabilirsiniz.

Buhar Banyosu

Peygamber çiçeğinin en etkili olduğu hastalık göz iltihaplarıdır. Göz iltihaplarına karşı peygamber çiçeğini kullanmak için 1 litre suya 1 avuç bitki karıştırarak 5-10 dakika boyunca kaynatmalısınız. Yarım saat suyun soğuması beklendikten sonra gözler bu su ile yıkanır.

Aynı karışım ile ayak banyosu yaparsanız ayaktaki şişlikleri geçirecektir. Bu karışımda normal Peygamber çiçeği yerine dağ peygamber çiçeği kullanmanız çiçeğin idrar söktürücü ve sindirim sistemine yardımcı olmasını sağlayacaktır.

Captcha işaretlenmemiş.