Organik Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Organik Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Yetiştirilmesinde ve işlenmesinde doğal olmayan hiçbir işlemin yapılmadığı organik yumurtalar, kimyasal ürünlerin ve birtakım ilaçların kullanılmadığı yumurtalardır. Genetik olarak değiştirilmemiş, hormon ve antibiyotik katılmamış yemlerle, tamamen doğal ve serbest halde hareketli olarak doğada bulduğunu yiyerek beslenen tavukların yumurtaları organik yumurtalardır.

Piyasada organik yumurta adı ile satılan birçok yumurtanın aslında organik olmadıkları, kimyasal katkılarla dolu ve gdo kalıntılı yemlerle beslenen köy tavuklarının yumurtalarını da bu şekilde sattıkları ne yazık ki bilinmektedir.

Peki organik yumurta nasıl anlaşılır?

  • Köy yumurtası diye satılan yumurtaların organik olmama ihtimali fazladır. Köy ortamında da olsa tavuğun nasıl beslendiğini çabuk ve çok sayıda yumurtlaması için kimyasal katkılı yemler ve ilaçlar verilip verilmediğini bilmek gerekir.
  • Doğal beslendiğine inandığınız ve bunu gözünüzle gördüğünüz ya da tavukları doğal ortamda hormonsuz olarak beslediğine güvendiğiniz satıcıların yumurtalarını satın almalısınız.
  • Sepette ve samanlar içinde üzeri kirli olarak  çeşitlil yerlerde satışa sunulan ve organik görünümü verilen her yumurta organik demek değildir.
  • Organik yumurtanın maliyeti tavuğun serbest gezerek hareketli olarak çok daha fazla yem tüketmesi sebebiyle pahalıdır. 
  • Organik yumurtayı bilmedğniz pazarlardan, sokakta satılan yerlerden,  açık olarak almayınız. Mutlaka paketli, etiketli ve markalı ürünleri alınız. Bilinen büyük marketlerde satılan üzerinde Organik Tarım logosu içeren damgaların olduğu yumurtaları rahatlıkla alıp sağlıklı olarak tüketebilirsiniz.
Captcha işaretlenmemiş.