Muz Lekesi Nasıl Çıkar?

Muz Lekesi Nasıl Çıkar?

En doyurucu atıştırmalıklardan biri olan muz, özellikle kuruduğu zaman en zorlu lekelerden biri haline gelebiliyor.

Muz lekesi nasıl çıkar diyorsanız, doğru yerdesiniz. İster bebek öğünlerinde ister yetişkin ara öğünlerinde olsun, muz her zaman en kolay ve en sağlıklı atıştırmalıklardan biri. Fakat bir anlık dalgınlıkla muz tüketmek de kabusa dönüşebiliyor. Özellikle kuruduğunda muz lekeleri en zorlu lekelerden biri haline geliyor.  Peki muz lekesi nasıl çıkar? İşte muz lekesi çıkarma yöntemleri:

Muz kalıntılarını kazıyın

Muz lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız, yapacağınız ilk şey olabildiğince çabuk olarak muz lekelerini kumaştan kazımak olmalı. Çünkü ne kadar az muz kalıntısı kalırsa, uygulayanacak işlemler o kadar kumaşta o kadar fazla etkili olur. Daha kötüsü, kalan muz parçaları siz temizlemeye çalışırken daha derin lekeler oluşturabilir. 

Kumaşı ters çevirerek durulayın

Muz lekesi çıkartırken en önemli noktalardan biri de kazıdıktan sonra lekeli bölgeyi ters çevirerek durulamak. Böylelikle son kalan muz parçaları da kumaşınızdan akacaktır. Eğer lekeli bölgeyi ters çevirmeden durularsanız, o zaman kumaş muz lekesini daha çok emebilir. 

Ön yıkama yapın 

Muz lekesi nasıl çıkar yöntemlerinden en önemli olanı çamaşır makinesine atmadan önce muz lekeli kumaşı bir kovaya yerleştirin ve lekeli bölgeye deterjan dökün. Tüm yüzeyi deterjanla kapladıktan sonra kovanın içine sıcak su doldurun. Kumaş deterjanı emecek ve lekeyi daha kolay çıkartmanızı sağlayacak. Yaklaşık 30 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. 

Lekeli kumaşı çamaşır makinesine atın

Muz lekesini çıkartmak için bütün işlemleri yaptıktan sonra en son çamaşır makinesine atabilirsiniz. Kumaşınızın cinsine uyuyorsa sıcak su ve çamaşır suyu kullanımı muz lekesini çıkarmak için daha etkili olacaktır. 

Eğer leke çamaşır makinesine atamayacağınız bir kumaş üzerindeyse

Leke eğer bir kumaşta değil de halı gibi çamaşır makinesine atamayacağınız bölgelerde ise yine bütün adımları takip ederek, en lekeli bölgeyi sıcak su ve bol deterjan yardımıyla ovalayabilirsiniz. Eğer kumaş türü uygunsa çamaşır suyu kullanabilirsiniz. 

KAYNAK: WİKİHOW
Captcha işaretlenmemiş.