Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Ekşi ve bol C Vitamini içermesi ile tanıdığımız limon, aslında çok faydalı bir meyvedir. Asit oranı oldukça yüksek olmasına rağmen, sofralarımızda ve günlük hayatımızda vazgeçemediğimiz limonun faydaları nelerdir sizce ?

  • İçerdiği Bol C vitamini sayesinde, çok iyi bir antioksidan olma özelliğine sahiptir.
  • Vücuttaki zararlı maddeleri ve serbest radikalleri uzaklaştırması en bilinen faydasıdır.
  • Limonun meyvesi kadar kabuğu da oldukça faydalıdır. Özellikel cilde ve tümöre karşı olan faydaları ile bilinir.
  • Limonun Pek çok kanser türüne karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.  kolon, prostat, göğüs, akciğer ve pankreas kanseri olmak üzere 12 kanser türüne karşı koruyucu etkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca limon tümör gelişimini engelleyen en önemli besinlerden biridir.
  • Limon sindrim sıvılarını harekete geçirir ve kabızlığı önler.

Limonun Sağlık açısından Faydaları Nelerdir?

Eğer güne enerji dolu başlayıp, öğlen sonrasında enerjinizin tükendiğini düşünüyoresanız, limon sizin için iyi bir çözüm olacaktır.  Gün içinde bileğinize bir kaç damla limon yağı sürmeniz, beyin aktivitelerinizi canlandıracağından, size çok fayda sağlayacaktır.

Eğer, limon bal ile karıştırılırsa, boğaz ağrılarını kısa sürede geçirir. Çünkü limonda mikrop öldürücü özellik bulunur. Bunun için, 1 bardak sıcak suyun içine limon suyu ve bal karıştırın ve yudumlamadan önce biraz ılınmasını bekleyin. Bal boğazı sarıp yumuşatır, limon ise mukusları giderir. Bu sayede, boğazınız çok daha kolay iyileşir.

Ağız Kokusuna Doğal Çözüm

Eğer Ağız kokusundan şikayetçi iseniz, ağzınıza bir kaç damla limon suyu sıkmak veya ağzınızı limon suyu ile çalkalamak, sizi bu şikayetten kurtaracaktır. Fakat bu işlem sonrasında ağzınızı mutlaka normal su ile çalkalamanız gerekir. Çünkü, limondaki aist dişlerinize zarar verebilir.

Limonun Cilde Faydaları ve Limonun Cilde Etkisi

 Limonun cilde faydaları her zaman sıkça vurgulanan bir konudur. Akne probleminiz var i,se, limondan yardım alabilirsiniz. Limon suyunu, ballı su ile karıştırıp sorunlu bölgeye sürü ve 30 dakika bekletin. Günde 2 defa uygularsanız, akne probleminiz kısa sürede çözülecektir.

Limon Cildi Beyazlatır mı dersiniz?

Yatmadan önce limon suyu ile ellerinizi ve yüzünüzü iyice ovuşturun. Sabah ılık suyla ellerinizi ve yüzünüzü durulayın. Siyah kahverengi lekelerin kaybolması için bu işlemi düzenli olarak her akşam yapmanız tavsiye ediliyor.

Tırnak bakımı için limonu denediniz mi?

Tırnaklarınızdaki sararma için limon çok iyi bir çözümdür. Sararan tırnakları limon ile ovamnız yeterli olacaktır.

Limonun Saça Faydası Nedir?

Dökülen ve cansızlaşan saçlarınızı yeniden canladırmak ve parlaklık kazandırmak için 3/4 fincan zeytin yağı 1/2 fincan bal ve aşağı yukarı 3 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın. Saçlarınızı suyla durulayın havluyla kurulayın ve daha sonra az bir karışımı tarakla saçlarınıza yedirin. Daha sonra saçlarınızı yarım saat plastik bone ile sarın ve bekleyin. Daha sonra şampuanlayın ve durulayın parlaklığı göreceksiniz.

Captcha işaretlenmemiş.