Limon Esansı Nasıl Yapılır?

Limon Esansı Nasıl Yapılır?

Limon Türkiye de çoğunlukla Akdeniz Bölgesinde ve Doğu Karadeniz de yetiştirilmektedir. limon esansı nasıl yapılır diye merak edilmektedir. Limonun meyve kabuğu, limonesansı ve usaresi kullanılır.

Limon kabuğunda uçucu yağ, acı madde ve tanenli maddeler vardır. İştah açıcı ve sindirim kolaylaştırıcı olarak kullanılır. Taze meyve kabuklarını sıkmak suretiyle limon esansı elde edilir. 1500-3000 limondan 1 kg kadar esans elde edilir. Yeşil olanlar sarı ve olgun olanlarından daha fazla esans verir.

Bileşiminde uçucu yağ vardır. Limonata yapımında, besin endüstrisinde, pasta ve şekercilikte,  ve sabun yapımında koku ve lezzet vermek üzere bazı ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Limonun iç kısmı şekerler, vitamin C ve sitrik asitler içermektedir. Limonun tek başına da birçok faydası yer almaktadır.

Mide, bağırsak ve idrar yollarındaki mikropları öldürür. Cildin güzelleşmesini sağlar. Dişleri beyazlatır ve diş etlerini kuvvetlendirir. Limon suyu ile gargara yapıldığında ağız, boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Kansızlığı önler.  Nasırları söker. Mide ağrılarını dindirir. Baş ağrılarını ve vücut ağrılarını keser.Yüzdeki çiller için yararlıdır. Ayrıca limon esansının ferahlatıcı güzel bir kokusu vardır.

Ev yapımı limon yağı tarifi için gerekli malzemeler: 

  • 4-5 adet limon
  • Zeytinyağı (Bulabildiğiniz en doğal ya da organik yağı tercih etmeniz tabii ki daha doğru olacaktır.)
  • Rende
  • Orta boy şeffaf cam kavanoz
  • Orta boy koyu renkli (tercihen kahverengi) cam kavanoz ya da yağdanlık 

Limon yağı tarifi nasıl yapılır?

Limonlarınızı güzelce yıkayın ve kurulayın. Kabukları tamamen kuruyunca, rendenin en ince tarafını kullanarak limon kabuklarını rendeleyin. Limon kabuklarını rendelerken limonun sadece sarı kabuklarını rendelediğinizden emin olun. Bu sarı kabuğun hemen altında yer alan beyaz kısım karışıma katılmamalı. Tüm limonlarınızın kabuklarını güzelce rendeledikten sonra onları şeffaf bir kavanozun içine aktarın. Kavanozun çok büyük olmamasına dikkat edin. Eğer büyük kavanozlarınız varsa limon sayısını artırmanız gerekir.

Ardından rendelenmiş limon kabuklarının üzerine, kavanozun ağzına kadar gelecek şekilde zeytinyağı ilave edin. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve güneş gören bir yerde en az 15-20 gün bekletin. Bu süre içinde her gün en az 1 kez kavanozu elinizle güzelce çalkalamayı da ihmal etmeyin. Unutmadan, bu bekleme süresini 40 güne kadar çıkardığınızda daha aromatik bir limon yağı elde edersiniz, aklınızda bulunsun.

limon-yagi2

Bekleme süresi tamamlandığında kavanozu açın, yağı süzgeçten geçirerek içindeki limon kabuğu rendelerini ayırın. Elde ettiğiniz limon yağını koyu renkli bir yağdanlık ya da kavanoza aktarın. Doğrudan güneş ışığı almayacak bir yerde muhafaza edin ve dilediğiniz gibi kullanın.

Bu bilgiye de gözatmak isteyebilirsiniz!
image
Kolonya nedir? Kolonya nasıl yapılır? Kolonyayı kim buldu?

Captcha işaretlenmemiş.