Lepistes Nedir?

Lepistes Nedir?

Poeciliidae ailesinin bir üyesi olan lepistes, akvaryumlarda yetiştirilebilen bir tatlı su balığıdır. Dünyanın her yerinde bulunan bu balık türünün ana vatanı Güney Amerika'dır. Beslenmeleri doğru yapıldığında çok çabuk üreyebilen bu canlıların, erkek olanları renkli, dişi olanları ise renksiz ve sadedirler. 20-25 derece sıcaklıkta yaşayabilen bu balıklar bir tropikal bölge canlısıdır. 

Bu balıkların düzenli beslenmeleri çok önemlidir. Aksi taktirde acıktıklarında yavrularını yerler. Bu balıklar, yumurtlayacakları zaman, akvaryum içinde yüzebilecekleri, içine su alabilen, ızgaralı ve yavruluk diye adlandırılan kutucuklara hapsedilirler. Bulundukları tanklar bol bitkili ise yavrularını yeme ihtiyacı duymazlar. Yeni doğan yavrular bitkilerin içinde saklanarak yaşamlarını devam ettirirler. Bu balıkların bulunduğu tanklar bitkilerle doldurulur. Balıkların kendi haline bırakılması en uygun yöntemdir.

Lepisteslerin akvaryum sıcaklığının birkaç derece arttırılması balığın daha rahat yumurtlamasına yardımcı olur. Genetik durumu, kalitesi, su sıcıaklığı, dayanıklılığı ve iyi beslenmesi bir gebelik dönemi için oldukça önemlidir. Böyle sağlıklı bir gebelik döneminden sonra 20-40 gün arası bir sürede gelişkin bir yumurta yumurtlarlar. Dişiler özellikle bu dönemden sonra iyi beslenmelidir. Canlı yem ile beslenilmesi mümkün ise daha uygundur. Yavrular çok kısa sürede erişkin hale gelirler. Üç ayda üreyecek hale gelen bu yavrular, bu süre içerisinde renklerine kavuşurlar ve altı aydan sonra da çiftleştirilmelidirler. Yaklaşık olarak bir buçuk ay sonra dişi ve erkeklerin ayrılması gerekir. Erkek balıklar sürekli çiftleşme isteğindedirler ve bu durum dişi balıkların yıpranmasına neden olur. Durum böyle olunca akvaryuma konulacak dişi balıklar erkek balıkların en az iki katı sayıda olmalıdır. 

Hem etçil hem otçul olan bu balıkları akvaryumda beslemek zor değildir. Oldukça barışçıl bir yapıya sahip olan bu balıklar, kendi türleriyle ve diğer balıklarla uyumludur. Genellikle de akvaryumun orta ve yüzey kısımlarında yüzerler.  

Canlı doğuran balıklar grubunda yer alan bu balıkların yavrulaması ve yavruların akvaryumlarda büyümesi oldukça kolaydır. Akvaryum tabanının ince bir kumla kapatılması yavru balıklar için çok önemlidir ve bu kuma ihtiyaç duyarlar.

Captcha işaretlenmemiş.