Leonardo DiCaprio Kimdir?

Leonardo DiCaprio Kimdir?
Biyografi

Leonardo Wilhelm DiCaprio (d. 11 Kasım 1974, Hollywood Kaliforniya) Oscar ödüllü ABD'li oyuncu. Altı defa Oscar adayı gösterilmiştir. Bunlardan birinde, 2016 yılında Diriliş filmi ile En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'ne layık görüldü.

Babası George DiCaprio, çizgi roman dağıtıcısı; annesi Irmalin DiCaprio avukattır. Leonardo İtalyan, Alman ve Rus kökenlere sahiptir. Babası İtalyan ve Alman asıllı, annesi ise Alman ve Rus asıllıdır. Anneannesi Helene Indenbirken (1915-2008) Rusya'nın Perm kentinde doğmuştur. Asıl adı Elena Smirnova olan Helene Indenbirken Alman vatandaşı olmuş ve Leonardo'nun dedesi Alman Wilhelm Indenbirken ile evlenmiştir. Adam Farrar üvey kardeşidir. Daha bir yaşındayken annesi ve babası ayrılık kararı aldılar. Leonardo üç yaşındayken en çok sevdiği çocuk programına çıktı. Adını annesi kendisine hamileyken Leonardo da Vinci tablosuna bakarken ilk tekmesini attığı için Leonardo olmuştur.

Oyunculuk Kariyeri

1989'da kariyerine Parenthood dizisinde Garry Buckman rolü ile başladı. Daha sonra Santa Barbara dizisnde Mason Capwell karakterinin genç halini canlandırdı. 1991-1992 yılları arasında Growing Pains dizisinde 22 bölüm Luke Brower olarak yer aldı. 1991 yılında Critters 3 isimli filmde Josh rolünde idi.

İki yıl sonra 1993'te Robert De Niro ve Ellen Barkin ile birlikte This Boy's Life isimli filmde yer aldı. Aynı yıl özürlü bir genci canlandırdığı What's Eating Gilbert Grape filmi ile 19 yaş 90 günlük iken En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı'na aday gösterildi. (2010 itibari ile halen bu ödüle en genç aday gösterilen 7. kişidir.)

1995 yılında The Basketball Diaries ve Total Eclipse filmlerinde yer almış, 1996 yılında Romeo + Juliet filminde Romeo'u canlandırmış ve Berlin Film Festivali'nde en iyi erkek oyuncuya verilen Silver Berlin Bear ödülünü kazanmıştır. Ayrıca filmden 147 milyon $ almıştır. Aynı yıl Marvin's Room filminde Meryl Streep ve Diane Keaton ile birlikte çalışmıştır.

1997 yılında Jack Dawson rolüyle Titanik filminde yer aldı. Film tüm zamanların en çok izlenen filmi olmuş, 11 Akademi Ödülü kazanmıştır. DiCaprio bu filmi ile Altın Küre'ye aday gösterilmiştir (En İyi Aktör - Drama).

1998 yılında The Man in the Iron Mask ve Celebrity, 2000 yılında The Beach ve 2001 yılında Don's Plum filmlerinde yer almıştır. Daha sonra 2002 yılında Martin Scorsese'nin yönettiği ve on dalda Oscar adayı olan Gangs of New York filminde ve yönetmeni Steven Spielberg olan Catch Me If You Can filmlerinde yer almış, Tom Hanks, Martin Sheen, Christopher Walken veAmy Adams gibi oyuncularla birlikte rol aldığı bu filmdeki oyunculuğundan dolayı Altın Küre'ye tekrar aday gösterilmiştir.

2004 yılında bir başka Martin Scorsese filmi olan The Aviator filminde Howard Hughes'u canlandırmış ve Altın Küre kazanmıştır. Oscar, BAFTA, Screen Actors Guild gibi ödüllere aday olmuştur.

2006 yılında tekrar Martin Scorsese ile çalışmış The Departed filminde William M. 'Billy' Costigan Jr. karakterini canlandırmıştır. Screen Actors Guild, Altın Küre ve BAFTA ödüllerine aday gösterilmiştir. Aynı yıl Blood Diamond filminde Danny Archer rolü ile Oscar ve Altın Küre adayı olmuştur.

2008 yılında gösterime giren Sam Mendes'in yönettiği, Kate Winslet ve Kathy Bates ile birlikte rol aladığı Revolutionary Road filminde Frank Wheeler karakterini canlandırdı ve Body of Lies ile Freedom Within the Heart filmlerinde yer aldı. 2009 yılında Martin Scorsese filmi Shutter Island'de rol almıştır. 2010 yılında Christopher Nolan'ın filmi Inception'da Cobb rolünü üstlenmiştir. Clint Eastwood'la ilk çalışması olan ve Amerika Tarihi için çok önem taşıyan John Edgar Hoover ( F.B.I kurucusu )'nun hayatını oynamış ve En iyi erkek oyuncu dalında Golden Globe'a aday olmustur. 2013 yılında vizyona giren Tarantino imzalı Zincirsiz ve yine aynı yıl vizyona giren Muhteşem Gatsby filmlerinde rol almıştır. Muhteşem Gatsby filminde yönetmen Baz Lurman ile olan ikinci çalışmasıdır. Martin Scorsese ile beşinci ortaklığı olan The Wolf Of Wall Street filminde Jordan Belfor rolünü canlandırmıştır. 2014 yılında Para Avcısı (The Wolf of the Wall Street) filmindeki rolü ile Altın Küre'de en iyi müzikal-komedi erkek oyuncu ödülünü almıştır. Yine aynı rolüyle 2014 Akademi Ödülleri'ne aday gösterilmiştir.

Filmleri, Rolleri ve Hayatı Hakkında

Genellikle en sevdiği yönetmen olduğunu söylediği Martin Scorsese ile çalışmıştır. (New York Çeteleri, Göklerin Hakimi, Köstebek, Zindan Adası, Para Avcısı.)

Genellikle gerçek hayattan uyarlanan rolleri canlandırmıştır. (Bu Çocuğun Hayatı - Tobias Wolff, Günlük - Jim Carroll, Tutkunun Şairleri - Arthur Rimbaud, Demir Maskeli Adam - Kral XIV. Louis/Philippe, Sıkıysa Yakala - Frank Abagnale Jr., Göklerin Hakimi - Howard Hughes, J.Edgar - J.Edgar Hoover, Para Avcısı - Jordan Belfort, Diriliş - Hugh Glass)

Genellikle zengin karakterleri canlandırmıştır. (Demir Maskeli Adam - Kral XIV. Louis/Philippe, Sıkıysa Yakala - Frank Abagnale Jr., Göklerin Hakimi - Howard Hughes, Zincirsiz - Calvin Candie, Muhteşem Gatsby - Jay Gatsby, Para Avcısı - Jordan Belfort)

11 yaşında oyuncu olmak isteyen Leonardo bir temsilciyle görüşmeye başladı. Fakat temsilci ismini daha Amerikan tarzı bir isim olan Lenny Williams olarak değiştirmesini istedi. Leonardo bunu kabul etmedi ve 13 yaşında kendisini ismiyle kabul eden başka bir temsilciyle görüşmeye başladı.

1999 yılında avukatları Leonardo'nn kendi isminin telif hakkını için baş vuruda bulundu.

1995 yapımı Batman Daima filmindeki Dick Grayson / Robin rolü için seçmelere gitti fakat rolü Chris O'Donnell aldı.

1997 yılında Ateşli Geceler filminden teklif geldi fakat aynı zamanda Titanik'den de teklif alan Leo Ateşli Geceler filmini Mark Wahlberg'e braktı.

2000 yılında Amerikan Sapığı filmindeki başrol teklifini programındaki uyuşmazlık nedeniyle reddetmek zorunda kaldı. Rolü Christian Bale aldı.

2001 yılında Harvard Man adlı film için teklif aldı fakat rolü düşük ücreti nedeniyle kabul etmedi. Rolü yerine Adrian Grenier aldı.

2002'de Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı filminde Anakin Skywalker rolü için düşünüldü fakat rol Hayden Christensen'e verildi.

2009 yılında ise Leonardo DiCaprio Halk Düşmanları filminde John Dillinger rolü için adaylığını koysa da rolü Johnny Depp'e kaptırmıştır.

2015'te Steve Jobs'un hayatını aynı ismiyle sinemaya aktaracak olan filmden gelen Steve Jobs rolünü reddetti ve rol Michael Fassbender'a kaldı.

The Independent'e en sevdiği on filmi şu şekilde söylemiştir; Bisiklet Hırsızları (1948), Taksi Şoförü (1976), Arabistanlı Lawrence (1962), Sekiz Buçuk (1963), Üçüncü Adam (1949), Yojimbo ( 1961), Sunset Bulvarı (1950), Cinnet (1980), Cennet Yolu (1955).

En sevdiği erkek oyuncuların Robert De Niro ve Jack Nicholson olduğunu söylemiştir.

En sevdiği kadın oyuncunun ise Meryl Streep olduğunu söylemiştir.

Çevre korumacı ve doğayı savunan biridir. Dünya Doğayı Koruma Vakfı üyesidir.

Bu bilgiye katkıda bulun (Üyelik gerektirmez)

Resime tıklayarak resmi yenileyebilirsiniz