Kumpir Nedir? Nasıl Yapılır?

Kumpir Nedir? Nasıl Yapılır?

Kumpir, közlenmiş patatesin, farklı lezzetlerle buluşup lezzet üstü bir yiyeceğe dönüşmesiyle ortaya çıkan bir fast food yemeğidir. Başka bir deyişle özel bir fırında pişirildikten sonra daha dumanları tüterken patatesin içi yarılır, üzerine eklenen tereyağı ve kaşar peyniri patatesin aşkıyla eriyerek patatesin her bir hücresine dağılır ve bu sıcacık sevgi yumağı üçlü üşümesin diye üzerleri salam, sosis, mısır, kısır, zeytin, amerikan salatası, turşu, ketçap, mayonez gibi daha bir çok malzemeyle kapatılır. Alınan her lokma bu aşkın ne denli güçlü olduğunu hissetmenize neden olur. İşte buna kumpir denir. Sarsıcı bir lezzettir.

Kumpir patates anlamına gelen Bulgarca bir kelimedir. Kumpirin tarihçesi için ise önce patatesin tarihine kısaca değinelim.

Patates, maalesef bizim ülkemize geç gelmiştir. Yine de bence en çok değerini bilen Türklerdir. Çünkü ilk olarak Amerikada keşfedilen patates, Kristof Kolomb sayesinde İtalya, Almanya, Rusya ve Fransa’ya ulaşmıştır. Ancak bu arkadaşlar nedense bu güzelim nimetin kıymetini bilememişler patatesi hayvan yemi olarak kullanmışlardır. Zamanla halk fakirlikten dolayı (fakir olmasalar yemeyecekler yani) patates yemeye başlamıştır.

Ülkemize ise 19. yüzyıl sonlarına doğru gelen patates çok sevilmiş ve adeta tüm halk tarafından bağrına basılmıştır. Haşlanmıştır, kızartılmıştır, yemeğe konulmuştur, püre yapılmıştır ve közlenmiştir. Yani patates patates olalı yeryüzünde böyle ilgi görmemiştir.

Patatesin kumpire dönüşüp ülkemize gelmesi ise rivayete göre Bulgar göçmenleri tarafından gerçekleşmiştir. 20.yüzyılda Yugoslavya hala varken pişmiş patatesin içine salata konuluyor ve bu yiyecek kumpir olarak adlandırılıyormuş. Orada yaşayan Bulgarlar da bunu ülkemize getirmişler.

Aslında Dünya’nın pek çok yerinde kumpir benzeri lezzetler mevcuttur. Örneğin; Kumpir Amerika, Rusya ve İngiltere ‘de de “Baked Potato” adıyla karşımıza çıkar.

Ancak bu kadar bol malzeme seçeneğiyle sadece ülkemizde yapılmaktadır. Henüz kimse sahiplenmiyorken kumpiri sahiplenelim derim!

Kumpir Nasıl Yapılır?

  • Büyük boy patates,
  • Sosis veya salam (doğranmış),
  • Mısır (haşlanmış veya konserve),
  • Bezelye (haşlanmış veya konserve),
  • Kornişon turşusu (doğranmış),
  • Kaşar peyniri (rendelenmiş),
  • Tereyağı,
  • Mayonez,
  • Ketçap (isteğe bağlı). 

Kumpir Nasıl Yapılır?

Fırınımızı 250 dereceye ayarlayıp ısınması için açalım.

Patatesleri yıkayıp, kurulayalım ve teker teker alüminyum folyo ile saralım.

Fırın ısındığı zaman patatesleri fırının en üst rafında ızgara üzerinde pişirelim.

Patateslere kürdan batırıp pişip pişmediklerini kontrol edelim.

Patatesler piştikten sonra fırından alıp alimünyum folyoları çıkaralım ve bıçakla patatesin ortasını yaralım.

Sıcak patatesin içerisine önce biraz tereyağı koyalım.

Çatalla birlikte, patatesin kabuklarını zedelemeden patatesin içini ezip püre haline getirelim.

Daha sonra diğer malzemelerden istediğimiz kadarını patatesin içerisine ilave ederek kumpiri hazırlayalım.

En son olarak damak zevkinize göre, kumpirin üzerine ketçap ve mayonez ilave edip servis edebilirsiniz.

Captcha işaretlenmemiş.