Kulaklığı Kim İcat Etti?

Kulaklığı Kim İcat Etti?

Kulaklık, hoparlör yerine kullanılabilen taşıması kolay, ince, ergonomik ve hafif yapıya sahip olan bir ses iletim cihazıdır. Günümüzde neredeyse bütün elektrikli cihazların kulaklık çıkışları bulunmaktadır. DVD, radyo, bilgisayar, cep telefonu gibi bir çok alet kulaklık kullanabilme imkanı sağlamaktadır. Kulaklıklar hoparlörler gibi elektriksel ses sinyallerini daha kişisel kullanımlar için kullanılabilir hale getirmektedir.

İlk kulaklık 1919 yılında Amerikan Donanmasında kullanılmıştır.

Nathaniel Baldwin adında kanadalı bir ses adamı sesin kulaklıklardan dinlenebilmesi için ilk prototipleri geliştirdi. Daha sonraları telgraf sinyallerini duyabilmek için kullanılan kulaklıklar teknolojinin gelişmesiyle farklı alanlarda kullanılmaya başladı. Amerikada telgraf sinyallerini dinleyebilmek için 75 ohm direncinde ses sinyallerini duymayı sağlayan kulaklıklar, ses kalitesinin artırılması amacıyla emepedansları 1000-2000 ohm seviyesine çıkartılarak kristal setlerle beraber kullanılmaya başlandı.

Kulaklılar düşük veya yüksek empedanslı olarak ayrılırlar. Düşük empedanslı kulaklıklar 16-32 ohm direncindedir. Yüksek empedanslı kulaklıklar ise 100-600 ohm direncindedir. Günümüzde bluetooth ve wireless kulaklıklar kablosuz ses iletimi için bize imkan sağlamaktadır.

Captcha işaretlenmemiş.