Konserve Nasıl Yapılır?

Konserve Nasıl Yapılır?
Mutfakları, cam kavanozlarda özenle hazırlanmış rengarenk konserve kavanozları ile süslemenin zamanı geldi. Menemenlik, taze fasulye ve közde biber konservesi tarifleri bu yazımızda.

Mevsimin sebzelerini en sağlıklı şekilde saklama yöntemlerinden biri olan konserve, mutfakların geleneksel hazırlıklarından biri. Kaynatarak kavanozlara doldurulan sıcak sıcak konserveler; kış gününde yaz fasulyesi yemenin, yaz domatesleri ile pratik menemen hazırlamanın, çat kapı misafirlere hızlıca közlenmiş biber mezesi sunmanın en kolay yoludur. Tabi mutfağa girmeden önce sebzeleri ziyan etmemek ve doğru damak tadını yakalamak için konserve hazırlamanın püf noktalarını da iyi bilmek gerekir. Bu yazımız size, kışa hazırlık yaparken konserve hazırlamanın tüm inceliklerini öğretirken, konserve kavanozlarını muhafaza etme konusunda da bilgi sahibi olmanızı sağlayacak.

Konserve kavanozu nasıl seçilir?

Konserve hazırlığına başlarken, taze sebze alışverişinden önce yapmanız gereken doğru konserve kavanozlarını temin etmek olmalı. Bunun için sıcağa dayanıklı cam kavanozlar ve metal kavanoz kapakları kullanmanız gerekir. Konserve kavanozu seçerken şunlara dikkat etmeniz gerekir:

 • Kavanozlar temiz olmalıdır. İçine koku sinmiş bir kavanoz, sebzenin tadının değişmesine neden olur. Konserve kavanozlarında maksimum hijyen için kavanozları ve kapakları 20 dakika kadar kaynatabilirsiniz.
 • Kavanozlarda çatlak olmamalıdır. Sıcak sebze çatlak bir kavanozun kolay bir şekilde ikiye ayrılmasına ve tüm sebzenin ortalığa yayılmasına neden olur.
 • Kavanoz kapakları paslı, eski ve yıpranmış olmamalıdır. Şekli bozulmuş kapaklar sağlıklı bir şekilde kapanmayacağı için kavanoz içindeki sebze mevsim bitmeden bozulacaktır.
 • Kavanoz kapakları kavanozlar ile uyumlu olmalıdır. Konservede kapaklar sıkıca kapatılabilmelidir. Sıkı kapanmayan kapak nedeniyle kavanoz hava alır ve sızıntılar olur, sebze kısa sürede bozulur.
 • Kavanoz büyüklükleri porsiyonlara göre seçilmelidir. Konserve kavanozunun açıldığında bitirilmesi en sağlıklı uygulama olduğu için, ailedeki kişi sayısı ve misafir ağırlama durumunuza göre irili ufaklı kavanozları tercih edin.

Öneri: Kavanozları sebze ile doldurduktan 2 gün sonra mutlaka kapak kontrollerini yapın. Kapaklar çökmüşse ve kuvvet uyguladığınızda açılmıyorsa konserveleriniz hazır demektir. Kapakta bombe yoksa ve hemen açılıyorsa sebzeyi buzdolabı poşetine doldurup derin dondurucuda saklayın.

Konserve kavanozları nasıl muhafaza edilir?

Mevsim sebzelerini ilk günkü lezzetinde sofranıza taşımanız için doğru muhafaza koşullarını sağlamalısınız. Kışlık konserve yapanlara özel tüyolarımız arasında aşağıdaki muhafaza koşullarına da dikkat etmelisiniz:

 • Kavanozlarınızı bir mutfak dolabının karanlık ve çok sıcak olmayan bir köşesinde saklamalısınız. Bu hazırlıklarınız için mutfağınızın uygun bir köşesinde erzak dolabı bulundurmanızı öneririz.
 • Mutfağınızda kavanozlarınızı muhafaza edebileceğiniz uygun bir alan yoksa, kavanozları kese kağıdına koyarak ışık görmelerini önleyebilirsiniz. Kavanozlarınızı bu şekilde sepetlerde, temiz kutularda saklayabilirsiniz.

Uyarı: Konservenizi tüketmeden önce mutlaka kapağın sişip şişmediğini kontrol edin. Eğer kapakta bombe oluşmuşsa konserveniz hava almıştır ve içeriğinde bakteri oluşmuş olabilir.

Menemenlik Konserve Nasıl Yapılır?

Yaz mevsiminin taze domates ve biberleri ile konserve menemenlik hazırlamaya ne dersiniz? Kış mevsiminde yorucu bir günün sonunda bu sos ile pratik bir menemen hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2,5 kg domates
 • 250 gr tatlı sivri biber (damak zevkinize göre miktarı artırabilirsiniz)
 • ½ çay bardağı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu

Hazırlanışı

Biberleri küçük küçük menemenlik doğrayın. Domateslerin de kabuğunu soyup küp küp doğrayın. Domatesleri kaynatacağınız tencerede önce biberleri zeytinyağında kavurun. Biberler hafif yumuşadığında doğradığınız domatesleri de tencereye alın ve karıştırın. Kapağını kapatıp kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra tuzunu ilave edin ve ara ara karıştırarak kapağını kapatmadan kaynamaya bırakın. Suyunu çekmeye başladığında istediğiniz kıvama gelene kadar kaynatın. Kaynar sos ile cam kavanozları silme doldurun ve kapaklarını sıkıca kapatın. Temiz bir bez üzerine ters çevirin. 2 gün bu şekilde beklettikten sonra kavanozlarınızı erzak dolabına kaldırın.

Püf noktası: Menemenlik sos için büyük kavanozlar kullanmayın. Tek seferde bitirebileceğiniz orta boy kavanozlar tercih edin.

Taze Fasulye Konservesi Nasıl Yapılır?

Mevsimi geldiğinde en sık yapılan konservelerden biri olan taze fasulye konservesi, kış mevsiminde de zeytinyağlı taze fasulye ve etli taze fasulye yemeklerinden vazgeçemeyenlerin hayatını kurtaracak.

Malzemeler

 • 4 kilo taze fasulye
 • 1 kilo domates

Hazırlanışı

Domateslerin kabuklarını kolayca soymak için bir kap sıcak su ve bir kap soğuk buzlu hazırlayın. Üzerine çizik attığınız domatesleri yıkadıktan sonra 10 saniye sıcak suda bekletin ve ardından buzlu suya atın. Domatesleri çizik attığınız yerlerden soyun ve bir kenara ayırın. Taze fasulyeleri yıkadıktan sonra kılçıklarından ve saplarından ayırın ve büyüklüklerine göre doğrayın. Fasulyeleri geniş bir tencerede renkleri sararana kadar karıştırın. Yumuşamaya başladıklarında tencereye domatesleri ilave edin. Ara ara karıştırın ve domatesler suyunu çekmeye başladığında ocağı kapatın. Sıcak sıcak cam kavanozlara doldurun ve kapaklarını sıkıca kapatın. Temiz bir bez üzerine ters çevirin. 2 gün bu şekilde beklettikten sonra kavanozlarınızı erzak dolabına kaldırın.

Közde Biber Konservesi Nasıl Yapılır?

Adı “közde” ama fırın bu işi oldukça kolaylaştırıyor. Közde biber konservesini açtığınızda üzerine zeytinyağı gezdirerek servis yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 kg kapya biber
 • 10-12 diş sarımsak
 • ½ çay bardağı zeytinyağı
 • ½ çay bardağı üzüm sirkesi
 • Tuz

Hazırlanışı
Kapya biberleri yıkadıktan sonra üzerlerine çizik atın ve pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsisine dizin. 200 derece fırında közleyin ve kabuklarını kolay bir şekilde soymak için 10 dakika bir kese kağıdında ağzını hafif aralayarak bekletin. Kabuklarını soyun ve saplarını çıkarın. Dilerseniz biberleri iri iri doğrayabilirsiniz ya da bütün bırakabilirsiniz. Kavanozlara bir kat biber bir diş sarımsak olacak şekilde yerleştirdikten sonra zeytinyağı, sirke ve tuz karışımından gezdirin. Kavanoz kapaklarını sıkıca kapatın. Kavanozları derin bir tencereye alın ve kapaklar açıkta kalacak şekilde su doldurun. Bu şekilde 40 dakika kaynatın ve kavanozları çıkarın. Kapakları son kez kontrol edip sıkıştırdıktan sonra kavanozları ters çevirin ve 1 gün bu şekilde bekletin. Ardından közde biber konservelerinizi erzak dolabınıza yerleştirebilirsiniz.

Captcha işaretlenmemiş.