Kokuyla yapılan tedaviler epilepsi hastalarının nöbetlerini azaltıyor ve hastaları rahatlatıyor.

Biyolog Emine Açıkel, İnsan ve Hayat Dergisi’nde yer alan makalesinde kokunun insan sağlığı ve psikolojisi için önemi hakkında şu bilgileri veriyor:

KOKU HİSSİYATI AZALANLARIN ALZHEIMER RİSKİ ARTIYOR

“Koku beyne ulaşmasında diğer duyulardan daha kısa bir yol izliyor. Bu özellik onun görünmeyen güçlü yanı.

Koku, geçmişte yaşanılan olayları akla getirir ve bunu pekiştirir. Koku alamayan insanların anıları silinir. Hatta alzheimer hastalarıyla yapılan bir çalışma gösteriyor ki koku hissiyatını yitiren insanların alzheimer olma olasılığı yüksek. Kokunun bir özelliği de diğer hislere göre hafızada daha kuvvetli bir yerinin olmasıdır.

KOKUYLA RUH ARASINDAKİ BAĞLANTI

Koku hafızada ciddi yer tutar. Güzel koku kişinin ruh halini doğrudan etkiler. Ayrıca eskiden şifahanelerde güzel kokuların kullanılmasının sebebi de ruh sağlığı tedavisi içindir. Zaten güzel kokunun kıymetini bilenler, hem günlük hayatta hem de şifahanelerde kullanıyor. Akıl hastalıkları güzel koku ile tedavi ediliyordu. Aslında yüzyıllar önce ecdadımız tarafından biliniyor ve uygulanıyordu. İslam dininde güzel kokunun sünnet olması da ona verilen önemi artırmıştır. Arşiv kayıtlarına bakıldığında Osmanlı döneminde güzel kokuya ayrı bir önem verilmiştir. Günlük hayatta en çok misk, gül ve amber kullanılmıştır.”

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Uyarı: 1MilyarBilgi.com'da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiçbir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan www.1MilyarBilgi.com ve ilgili uzman, yazar ve editörler sorumlu olmayacaktır.