Klomen Nedir? Klomen Kullanmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Klomen Nedir? Klomen Kullanmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Klomen, hamile kalamayan bayanlarda uygulanan yumurtlama iğnesi olarak adlandırılabilir. Bu ilaç, yumurtlamanın gerçekleşmesini sağlayarak anne adayını hamile kalmaya hazırlar. Bu ilacın kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gerekir çünkü çok ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Hamil kalamayan pek çok bayan klomen kullanmanın faydaları nelerdir sorusunu araştırmaktadır. Bizler de sizler için kloman hakkında, bu yazımı ile detaylı bilgi vereceğiz;

Klomen nedir?

Normal yollarla hamile kalamayanların ya da kısır olanları tüp bebek tedavisinden önce iğne ile yumutlarını çatlatma işleminde kullanılan ilaca klomen adı verilir. Bu iğneler, yumurtaların çatlamasını sağlar ve yumurtayı döllenmeye hazır hale getirir. Bu sayede spermlerin yumurtaları döllemesi için en elverişli dönem elde edilir. Piyasada çok sayıda yumurta çatlatma ilacı bulunmaktadır. Ancak bunlardan en çok kullanılanı klomendir. Yumurtaların çatlatılması için klomenin doktor kontrolünde ve düzenli olarak kullanılması gerekir. Yumurta çatlamasından sonra ise hamile kalınması için cinsel ilişkiye girilmesi gerekir.

Klomen nasıl kullanılır?

Klomeni ilk kez kullanacak olan kişiler 50 ml olan tableti 5 gün boyunca düzenli olarak almalıdır. İlacın kullanıldığı dönemde âdet kanaması olursa ilacı kullanmaya ara verilir ve kanam bittikten 6 gü sonra tedaviye tekrar başlanır. İlaç tedavisi sırasında âdet kanaması yaşanması durumu nadir olarak gözlenir ancak düzensiz adet olan kadınlarda bu duruma rastlanabilir.

Adet dönemleri düzenli olan bayanlar istedikleri herhangi bir günde tedaviye başlayabilir. Eğer 50 ml doz yumurtlama için yeterli olursa, tedaviye bu doz ile devam edilir. Eğer bu doz ile çatlama olmadıysa, ilacın dozu arttırılır ve yine tedavi yapılır. Bu ilacın kullanımı için en yüksek doz miktarı 250 mg’dır. Yumurta çatlama dönemi bitene kadar bu ilacın kullanılması gerekir.

Klomen kullanmanın faydaları dışında zararları var mıdır?

Klomen kullanmanın faydaları, yumurtlamanın oluşması ve gebe kalma dönemini hızlandırması şeklinde ifade edilebilir. Ancak her ilaç gibi Klomen’in de yan etkileri bulunmaktadır. Görmede bulanıklık ve görme bozukluğu bu yan etkilerin en önemlilerindendir. Bu nedenle ilacı kullandığınız dönemde araç kullanmamaya ve dikkat gerektiren iller yapmamaya dikkat etmeniz gerekir.

 

Bu bilgiye de gözatmak isteyebilirsiniz!
image
Klomen Tedavisi Nedir?
 

Captcha işaretlenmemiş.