Kızılay Meydanı ve Güvenpark Nerededir?

Kızılay Meydanı ve Güvenpark Nerededir?

Kızılay Meydanı, Türkiye'nin başkenti Ankara'nın merkezi olarak kabul edilmektedir. Güvenpark ise Kızılay Meydanı'nın hemen yanında bulunmaktadır. Günvepark'ın içerisinde bir de Güvenpark Anıtı yer almaktadır.

Kızılay Meydanı, Türkiye'nin başkenti Ankara'nın merkezidir. Adını meydanın bir köşesinde 1929 yılında yaptırılan bugün mevcut olmayan Kızılay genel merkez binasından alan meydan doğudan Ziya Gökalp Caddesi (Kolej, Kurtuluş), batıdan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (Kısaca GMK Bulvarı) (Demirtepe, Maltepe, Tandoğan), kuzey-güney ekseninde ise Atatürk Bulvarı (Sıhhiye, Ulus, Bakanlıklar, Kavaklıdere) yollarının kesişimindedir. Ankara'nın her tarafından ulaşımı oldukça kolay olan meydanda hem Metro hem de Ankaray istasyonu bulunmaktadır. Çok sayıda büro, mağaza, kafe ve park bulunmaktadır.

GÜVENPARK NERESİDİR?

Güvenpark, Ankara, Kızılay Meydanı'nda bulunan parktır. Clemens Holzmeister tarafından meydana bir park ve anıt yapımı projesi sonucu yapılmış, içine Güvenpark Anıtı yerleştirilmiş, park adını bu anıttan almıştır. Güvenpark’ta bugün yetişkin ağaçlar, havuz, oturaklar ve çocuk parkı bulunmaktadır. Park, alanının bir bölümünü zaman içinde dolmuş, otobüs durakları ve metro çalışmaları sonucu kaybetmiştir.

Bu bilgiye katkıda bulun (Üyelik gerektirmez)

Resime tıklayarak resmi yenileyebilirsiniz