Kıl kurduna Enterobius vermicularis adında küçük bir parazit neden olur. Kıl kurdu adından da anlaşılacağı gibi kıl gibi ince birkaç santim boyunda beyaz renkte ince parazitlerdir. Kıl kurdu genellikle çocuklar arasında yaygın görülmekle birlikte, yetişkinlerde de kıl kurdu ile karşılaşılabilir. Kıl kurdu temas ile bulaşıp bağırsaklara yerleşir. Dişi parazitler anüs yoluyla geceleyin bağırsaktan çıkarak makat etrafına yumurta bırakırlar. Makatın kaşınması ile yumurtalar tırnakların altına yerleşip bu yolla çevreye bulaşır. Yumurtalar dış ortama dayanıklı olduklarından uzun süre ölmeden canlı kalabilir. Yumurtalarla temas eden insanların, ellerini ağızlarına götürmeleri ile kişide kıl kurdu enfeksiyonu ortaya çıkar. 

Temizliğe riayet etmemek, ellerin yıkanmaması, kıl kurdu olan kişiyle ortak eşyaların kullanımı örneğin aynı giysinin, aynı yatağın, koltuğun, aynı klozetin, havlunun  kullanılması bulaşma riskini arttırır. Yuva, kreş, huzur evi, yurt gibi toplu olarak yaşanan yerlerde bu parazitin pek çok kişiye bulaşması ile sıkça karşılaşılır. 

Kıl Kurdu belirtileri nelerdir?

 • Kıl kurdundan muzdarip olan kişiler paraziti dışkılarında gördükleri için doktora giderler. Çocuk hastalarda makat bölgesinde kaşıntı, tahriş ile belirti verir.
 • Geceleyin makat bölgesinde kaşıntı (Anüs ve vajinanın etrafında kaşıntı, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda en sık karşılaşılan belirtilerden biridir.)
 • Ağızdan gece veya gündüz aşırı salya gelmesi
 • Gece huzursuzluğu, huzursuz uyku. Bu problem anüs bölgesindeki sürekli kaşıntıya bağlı olarak ortaya çıkar.
 • Uykusuzluğun neden olduğu yorgunluk, halsizlik
 • HazımsızlıkAnüs çevresinde kaşıntıya bağlı gelişen kızarıklık, tahriş ve ağrı
 • Gaz, karında şişlik, mide bulantısı gibi mide bağırsak sorunları
 • İştahsızlık
 • İdrar yaparken yanma hissi.
 • Kilo kaybı
 • Gece altına kaçırma
 • Karın ağrısı
 • Vajinal akıntı
 • Sinirlilik

Kıl Kurdu Neden Olur?

Dişi kıl kurdu, kıl kurdu hastalığı olan kişinin anüs bölgesinde en az 15.000 yumurta bırakır. O kişi makat bölgesini parmakları ile kaşıdığında bu yumurtalar tırnaklarına bulaşır. Bu kişi elini yıkamadan herhangi bir yiyeceğe dokunursa, yumurta yiyeceğe bulaşır. Bu yolla yiyeceği yiyen başkalarına kıl kurdu bulaşmış olur. Bu nedenle, yemekten önce, tuvalet vb. kullandıktan sonra elleri güzelce yıkamak çok mühimdir.

Kıl kurdu nasıl teşhis edilir?

Kılkurdu dışkıda parazitin görülmesi ile fark edilir. Makat bölgesi geceleyin kaşınan çocuklarda kıl kurdunda şüphe duyulmalıdır. Parazit dışkıda çıplak gözle görülebilir, birkaç santim boyunda ince bir parazittir. Parazitin yumurtaları ise ancak laboratuvar ortamında mikroskopla görülebilir. Parazitin yumurtaları dışkıda görülmez. Sabah hastanın makat bölgesine yapıştırılan seloteyp incelenerek konur. Seloteyp makata yapıştırılmadan önce makat temizliği yapılmamalıdır. Tek bir inceleme ile teşhis koymak zordur testleri birkaç kez tekrarlamak gerekir.

Kıl Kurdu Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Kıl kurdu tedavisi için Dahiliye doktoruna gitmelisiniz. 

Doktorlar kıl kurdu tedavisi için genellikle Mebendazol (Vermox) veya Pyrantel Pamoate (Antiminth, Combantrin) ilaçlarından birini reçete eder. Makattaki kaşıntıyı gidermek için yatıştırıcı, kaşıntı giderici merhemler veya kremler de reçete edilebilir.

Kıl Kurdu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl kurdu tedavisinde kıl kurdu ilaçlarının kıl kurdundan muzdarip olan kişiler ve onunla aynı evi paylaşan kişiler tarafından kullanılması gerekir. Kıl kurdu kolayca tekrarlar. Ağızdan tek seferde alınacak ilaç ile tedavi mümkündür. Tedavi 2 hafta sonra tekrar edilmelidir. Her gün iç çamaşır değiştirmek, sabah perianal banyo, yatak çarşafları ve koltuk örtülerinin sık sık değiştirilmesi aile içi bulaşmayı ve kıl kurdunun tekrarlamasını azaltır.

Kıl kurdu yumurtalarının daha fazla yayılmasını önlemek ve bu hastalıktan kurtulmak için temizlik çok önemlidir. Kıl kurdundan muzdarip kişinin yaşadığı evdeki yatak örtüleri, nevresimler kıyafetler, oyuncaklar vb. sıcak suyla makinede yıkanmalıdır. Böylece tedaviden sağ kalabilecek tüm yumurtalar öldürebilir. Klozet kapakları her gün temizlenmeli ve tırnaklar kısa ve temiz tutulmalıdır. Yemeklerden önce ve sonra, tuvaleti kullandıktan sonra mutlaka eller güzelce yıkanmalıdır.

Kıl kurdu bulaşmış ev halkı her gün banyo yapmalı ve iç çamaşırlarını her gün değiştirmelidir.

Kıl Kurdu Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Elma Sirkesi
Elma sirkesi asit oranı yüksek içeriği sayesinde kıl kurtlarından kurtulmakta önemli rol oynar.  1 su bardağı sirke ile 3 su bardağı suyunu karıştırın. Banyo yaptıktan sonra makat bölgesini bu suyla yıkayın. Ardından antibakteriyel sabunla yıkayıp suyla durulayın.
 
Sarımsak
Sarımsak güçlü antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile kıl kurdu için mükemmel bir doğal tedavidir. 3-4 diş sarımsağı ezin ve makat bölgenize bunu koyun. Bir kaç saat sonra ılık suyla yıkayın. Parazitleri hızlı bir şekilde yok etmek için bunu her gün 3 kez yapın.
 
Vazelin
Vazelinde bulunan güçlü kimyasallar, kıl kurduyla mücadelede oldukça etkilidir. Hint yağını cezvede ılıtıp vazelinle Hint yağını karıştırın. Bu karışımı makat çevresine sürün. 30 dakika bekletin ve ardından antibakteriyel sabun ve ılık su ile yıkayın. İyileşme sürecini hızlandırmak için bunu her gün en az 3 kez yapın.
 

SİZLER DE BU KONUDAKİ ÖNERİ VE YORUMLARINIZI OKUYUCULARLA PAYLAŞIN. LÜTFEN BU KONUDA YORUM VE ÖNERİLERİNİZİ AŞAĞIDAKİ FORM ARACILIĞI İLE PAYLAŞIN

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Uyarı: 1MilyarBilgi.com'da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiçbir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan www.1MilyarBilgi.com ve ilgili uzman, yazar ve editörler sorumlu olmayacaktır.