Keklik Otu (Origanum vulgare) nane (Lamiaceaefamilyasından, anavatanı Akdeniz bölgesi olan genellikle yemeklerde kullanılan bir bitki türüdür.

 

Genellikle akdeniz ve latin amererika mutfağında kullanılır. Türk mutfağında ise özellikle kuzu eti için kullanılır.  Balıkesir yöresinde keklik otunun yapraklarından yapılan çayın şeker hastalığına iyi geldiği söylenir.

Anavatanı Akdeniz olan, nane (Lamiaceae) familyasından keklik otunun faydaları saymakla bitmiyor. Türk mutfağında özellikle etli yemeklerde ve İtalyan mutfağında kullanılan bu ot, kemik sağlığını güçlendiriyor, bağışıklık sistemini iyileştiriyor, diyabetikle mücadele ediyor, enerji seviyesini yükseltiyor ve ağrı kesici olarak kullanılıyor. A, C ve B6 vitaminleri ile potasyum açısından zengin olan keklik otunun 100 gramında 9 gram protein ile demir ve magnezyum da bulunuyor.

 

 
Etiketler

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Uyarı: 1MilyarBilgi.com'da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiçbir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan www.1MilyarBilgi.com ve ilgili uzman, yazar ve editörler sorumlu olmayacaktır.