Kaşmir, Hindistan'ın Kaşmir bölgesinde yaşayan ve aynı ismi taşıyan bir keçi türünün ince ve yumuşak yününden yapılan kumaş türüne denir.

Kaşmir yününden yapılan ürünlerin geneli kaşmir adıyla anılır. Başlıca giyim ürünleri kazak ve paşmina şallar olmak üzere, elbise, eldiven, bornoz ve bere de üretilen ürünler arasındadır. Giyim ürünlerinin yanı sıra kaşmirden halı da üretilmektedir.

Kaşmirin oldukça ilginç bir hikayesi vardır. Kaşmir yünü deniz seviyesinin çok üstünde bulunan Himalayalar bölgesi’nin içinde bulunan Nepal’den temin edilmektedir. Yer yer -40 derece dondurucu soğukların olduğu bölgedeki keçiler hava şartlarına uyum sağlayarak koruyucu iç yünler geliştirmişlerdir. Yıl boyunca bir keçiden ancak 50 ila 150 gram kadar yün elde edilebilmektedir.

Taranarak toplanan bu ipeksi yünlerden elde edilen kaşmir yünü nadide özelliklere sahiptir. Kaşmir yününden dokunan kazaklar diğer malzemelerle üretilenlerden çok daha kalitelidir. Koyun yününden altı kat daha fazla sıcak tutma özelliğine sahip olan kaşmir kazaklarla kışın kesinlikle üşümezsiniz.

Yerel halk elde ettiği ham kaşmiri genellikle bölgedeki kaşmir üreticilerine satmaktadır. Ham haliyle yılda yalnızca birkaç bin ton elde edilen kaşmir yünü doğal olarak müthiş bir rağbet görmektedir. Birkaç yıldır artış gösteren kaşmir fiyatlarının önümüzdeki senelerde de artması beklenirken, ham kaşmirin yerel fabrikalarca alım fiyatı şu anda kilogram başına 100 dolar civarındadır.

Ham kaşmir geçirdiği işlemler sonunda büyük ölçüde fire verir ve doğal olarak ağırlığı da azalır. Kaşmir Nepal’de sadece elle dokunmaktayken Çin’deki bazı fabrikalar kaşmir üretimini makineleştirmeye çalışmaktadır. Bu fabrikalar keçileri doğal ortamlarından uzakta yetiştirmekte, seri üretimle kaşmir üretmektedir.

Çin’deki seri üretim kaşmirin kalitesi Nepal’in el emeği kaşmir ürünleri ile karşılaştırılamayacak kadar düşüktür. Kasmirci.com olarak sizlere sunduğumuz ürünler Nepal’den temin edilmektedir. Her ürünü bir sanat eseri sayılan kaşmir, Nepal’in nesilden nesile aktarılarak günümüzde de yaşatılan bir geleneğidir.

Kaşmirin özellikleri

Kaşmir ince, yumuşak lifleri ile karakterizedir.Doğaldır, hafif mükemmel bir yalıtım özelliğine sahiptir.Doğal renkleri beyaz, gri ve kahverengidir.Bölgelere göre değişmekle birlikte Mart ve Mayıs ayları arasında kaşmir keçiler kırkılarak ham kaşmir elde edilir. Özel işleme tarakları ile kaşmir uzun kıllardan ayrılarak dokumada kullanılacak kaşmir elde edilir.

Eşdeğer yün, kıl ve tiftikten en az 6 kat daha sıcak tutma özelliğine sahiptir.İpekle karıştırılıp giyecek için kumaş imalatına uygundur.Kaşmir istenilen renk kök boya ile boyanabilir. Kaşmir keçisi bu özelliklerinden dolayı yetiştirilmektedir. Dünyada kaşmir kumaş, kaşmir triko, kaşmir şal ve kaşmir halı çok aranılmaktadır. Kaşmirin giyimde birçok kullanım sahası olması dolayısıyla kaşmir keçi yetiştiriciliği yüzyıllardır yapılmaktadır.

Nasıl elde edilir?

Kaşmir keçisi günümüzde Çin ve Moğolistan başta olmak üzere İran, Tibet ve Hindistan gibi az sayıdaki ülkede yetişiyor. Kaşmir yününün sırrı da burada; kışları oldukça sert iklimlere sahip bu bölgelerde yaşıyor oluşları keçileri fiziksel olarak diğerlerinden ayırıyor. Kaşmir keçilerinin vücudu, sert kış koşullarından korunmak için üstteki yünlerinin altında dönemsel olarak onları sıcak tutmaya yarayan koruyucu ve ipeksi iç tüyler geliştiriyor.

Yılda bir kez, bahar mevsiminde bu tüyler hayvanlara zarar vermeyecek şekilde, özel bir tarakla toplanıyor, yıkanıyor ve kaliteli tüyler ayrıştırılma işleminden geçiriliyor. Ardından eğirilen bu yünler doğal olarak kahverengi, beyaz ve gri renkte olsalar da kolayca boyanabiliyorlar.

Kaşmir Keçisi

Kaşmir keçisi

Kaşmir keçisi, -30 dereceye varan dondurucu kış aylarında uzun yumuşak tüyleriyle kendini korumaya alır. Esasında termal özellikli olan kaşmir keçisinin tüyleri kışın soğuktan koruduğu gibi, yazın da sıcaktan korumaya yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla kaşmir keçisi yaz mevsiminde de +40 derecelere varan sıcaklıkta rahatlıkla yaşayabilmektedir.

Kaşmir keçilerinin tüyleri, yıllık tüy dökme mevsimlerinde kırkılır. En iyi kaşmir yünü, keçinin sırt ve omuz bölgelerinden gelmektedir. Arka ve alt kısımdaki yünler kısa olduğu için başka materyallerle karıştırılarak kullanılabilir. Bu keçiden elde edilen iplikler doğal olarak beyaz, gri ya da kahverengidir, fakat kolaylıkla farklı renklere boyanabilir.

Bir keçinin yeterli yün verebilir duruma gelmesi ortalama dört yıl almaktadır. Üstelik bir keçiden yılda ortalama 250 gram yün alınmakta, bu nedenle istenen kalitede ve miktarda yün elde edebilmek için birkaç keçinin tüyünden yararlanılmaktadır. Büyük zahmetle yetişen, nadir bulunan ve kaliteli bir yün olmasından dolayı, kaşmirden yapılan kıyafetler de oldukça değerlidir.

Modayı takip eden hanımların gözdesi olan kaşmir, vücutta hafif ve ipeksi bir yumuşaklık hissi vermektedir. İpeksi yumuşaklıktan uzun yıllar yararlanmak için kaşmir kumaştan yapılan kıyafetlerin kuru temizleme yapılması ya da elde yıkanması tavsiye edilmektedir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.