Kant içeceği nedir? Nasıl yapılır?

Kant içeceği nedir? Nasıl yapılır?

Kant, halk arasında, çay ocaklarında ve kahvehanelerde yalancı oralet olarak da bilinen ve hemen her evde olan malzemelerle kolayca hazırlanan sıcak bir içecek. Sıcak bir içecek diyoruz ama aslında kendisini kaynatılıp bardağa boca edilmiş su şeklinde tanımlayanlar da var. Çok eski zamanlardan bu yana süregelen, büyüklerimizden bize miras kalan geleneksel bir lezzet de diyebiliriz kendisine.

Eskiden suyun içine sadece bal karıştırılarak içilen kant tarifinde bal, zaman içinde yerini şekere devretmiş. Orijinal tarifinde yer almasa da limon da ona sık sık ilave edilmeye başlamış ve kant, bugün bildiğimiz haline ulaşmış.

Sözün kısası "Kant nedir?" sorusuna verilecek en kısa yanıt: Ballı-limonlu sıcak su ya da şekerli sıcak su aslında. Türk Dil Kurumu da kant içeceğini hemen bu şekilde tanımlıyor ve şöyle diyor: "Şeker ve limonla içilen sıcak su".

İsminin "kant" olma sebebininse kelimenin dilimize Arapça'dan geçmiş olması. Arapça "kand" sözcüğü şeker anlamına geliyor.

Kant içeceğinin ne olduğunu kısaca öğrendiğimize göre geçelim nasıl yapıldığına. Hem bal hem de şeker ile yapabileceğiniz iki farklı kant tarifi karşınızda:

Ballı kant tarifi: Ballı kant yapmak istiyorsanız önce 1 bardak suyu güzelce kaynatıp bir bardağa alın ve bir süre bekletin. İçine bal ilave edeceğiniz için bu versiyonunda kant, çok sıcak olmamalı ki bal zararlı etkiler yayan bir maddeye dönüşmesin. Su biraz soğuduktan sonra içine 1 çay kaşığı bal ilave edin ve işte bu kadar! Dilerseniz içine 10-15 damla limon suyu da ilave edebilirsiniz. Afiyetler olsun.

Şekerli kant tarifi: Ballısı kadar sağlıklı olmasa da son zamanlarda daha çok tercih edilen, özellikle çay ocaklarında ve kahvehanelerde bu şekilde hazırlanan kant için yine önce 1 su bardağı suyu güzelce kaynatıp bardağa alın ve bu kez içine 1 çay kaşığı toz şeker ilave edip güzelce karıştırın. Genel olarak az şekerli bir içecek olan kant, eğer damak tadınıza uygun olmazsa şeker miktarını biraz daha artırabilirsiniz ancak abartmamaya özen gösterin. Bu içeceğin içine de yine isteğe göre limon suyu damlatabilirsiniz. Limon suyu kant içeceğinin faydalarını katlayacak, tadını da güzelleştirecektir tahmin edebileceğiniz gibi.

Önemli bir not: Kant içmek için en uygun zamanın sabah saatleri olduğu söyleniyor. Eğer bu içeceğin faydalarından doya doya yararlanmak isterseniz sabahları kahvaltı etmeden yaklaşık yarım saat kadar önce kant hazırlayıp içebilirsiniz.

Kant içeceğinin faydaları nelerdir?

 

 • Kant içeceği, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor.
 • Mide ağrılarının, krampların önüne geçiyor.
 • Tokluk hissi verdiğinden zayıflamak isteyenlere de sıklıklı öneriliyor.
 • Kant, kan dolaşımını ve buna bağlı olarak metabolizmayı hızlandırıyor.
 • Bu özelliği sayesinde vücut ısımızın yükselmesini sağlıyor ve tam anlamıyla "içimizi ısıtıyor".
 • İçine limon sıkılmadan tüketildiğinde mide asidi, reflü gibi problemlere iyi geldiği biliniyor.
 • Solunum yolu enfeksiyonlarının daha hızlı geçmesine yardımcı oluyor.
 • Bitmek bilmeyen öksürüğe, sökülmeyen balgama, boğaz ağrılarına ve ses kısıklığına çare oluyor.
 • İçindeki limon ve bal gibi malzemelerden aldığı güçle kant, antioksidan özellikler de gösteriyor, bu sayede vücuda mikropların girmesini önlüyor.
 • Bağışıklık sistemimizi güçlendiren bu içecek sayesinde hücrelerimiz daha hızlı yenilenme şansı buluyor.
 • Bu antioksidan özellikler cildimizin de çok daha ışıl ışıl, sağlıklı ve temiz olmasını sağlıyor.
 • Limonla tüktildiğinde özellikle sivilce oluşumunun önüne geçtiği de söyleniyor

Kaynak : Yemek.com

 

Captcha işaretlenmemiş.