Kamikaze Nedir?

Kamikaze Nedir?

Japonca kökenli olan kelime Türkçe ilahi rüzgar, ruhani rüzgar veya kutsal rüzgar anlamına gelmektedir. Kamikaze, İkinci Dünya Savaşı’nda düşman hedeflerine intihar uçuşları yapan Japon pilotlarına ve bu saldırıda kullandıkları uçaklara verilen isimdir.

Türkçe'de genellikle II. Dünya Savaşı sırasında Japon İmparatorluğu'nun Müttefiklere karşı intihar saldırısı yapan havacılarına verilen addır.

Kamikaze pilotları bilinçli olarak bombalar, patlayıcılar, torpidolar veya çok miktarda yakıtla yüklü olan uçaklarını Müttefik gemilerine çarparak alışılmış bir saldırıya kıyasla çok daha fazla zarar vermeyi amaçlarlardı.

Kamikaze pilotları bilinçli olarak bombalar, patlayıcılar, torpidolar veya çok miktarda yakıtla yüklü olan uçaklarını Müttefik gemilerine çarparak alışılmış bir saldırıya kıyasla çok daha fazla zarar vermeyi amaçlamışlardır.

Japonlar Ekim 1944'teki Leyte Körfezi Deniz Savaşı’ndan sonra kamikaze yöntemine başvurdular. Kamikazelerin çoğu, sıradan avcı uçakları ya da hafif bombardıman uçaklarıydı. Japonya, hava filosu mevcudunun ve özellikle pilotlarının azalmakta olduğunu görünce, yüksek komutanlık, ekim 1944'ten sonra, özellikle Leyte deniz savaşında sistemli bir şekilde kullanılan bu umutsuz savaş usulünü benimsedi.

İntihara kararlı gönüllüler tarafından kullanılan ve intihar uçakları da denen kamikazeler, batırılacak geminin güvertesine pike yaparak orada parçalanırdı. Sayılan yaklaşık olarak bini bulan kamikazeler, Amerikan deniz kuvvetlerine çok ağır kayıplar verdirdi

Hedeflerini vurmak için havalanmadan önce, genellikle bombalarla ve ek yakıt depolarıyla yüklenirlerdi. İkinci Dünya Savaşı süresince kamikaze saldırıları sonucunda 34 gemi battı, 5000 kişi öldü. ABD Deniz Kuvvetlerine, tarih boyunca en büyük kaybı verdirdiler.

Dünyada Deniz ve Kara kuvvetleri ayrımı yapılmaksızın bütün Japon hava intihar saldırları Kamikaze olarak yerleşmiştir. Eski bir kamikaze pilotunun anlatımı şu şekildedir; Hedefe yaklaşırken, geminin merkezinde bir nokta belirleyip, dalışta tüm gücünüzle Hisatsu diye haykırırsınız.

Bu noktada aslolan, çarpışma anına kadar gözünüzü açık tutmanızdır. Aniden alçaldığınızı hissedersiniz. Tam bu noktada gördüğünüz son şey annenizin yüzü olacaktır. Sonrasında artık yoksunuz.

Captcha işaretlenmemiş.