Kalp Krizinde Kol Ağrısı Nasıl Olur?

Kalp Krizinde Kol Ağrısı Nasıl Olur?
Sağlık

Kalp krizinde sıklıkla sol kolda hissedilen bir ağrı oluşumu söz konusudur. Ancak her sol kolda meydana gelen ağrı kalp krizi habercisi değildir. Bu yüzden sol kolda meydana gelen ağrının doğru bir şekilde bilinmesi kalp krizi esnasında yardımcı olabilmektedir.

Sol kolda kalp krizinden kaynaklı meydana gelen ağrıda genellikle sol omza, kola ve çeneye doğru bir yayılım söz konusudur. Aniden meydana gelen bu ağrı giderek şiddetlenir ve kramplar şeklinde kendini göstermektedir. Erken evrede ise bu ağrı sol kolda kendini uyuşma şeklinde göstermektedir. Özellikle kalp hastası olan, kalp yetmezliği problemi yaşayan kişilerin bu tarz uyuşma ve ağrılarda daha dikkatli olması, derhal doktoruna gitmesi gerekmektedir.

Kalp Krizinde Kol Ağrısı

Kalp krizi esnasında sol kolda başlayan ağrı hızla omuza, göğüse, çeneye, boyna hatta enseye doğru yayılım gösterir. Kişi nefes almakta problem yaşamaya başlamaktadır. Aniden gelişen bu durum genellikle kalbe giden damarların tıkanması sonucu yeterli kanın kalbe gidememesine bağlı olarak gözlenmektedir. Bazı olgularda bu duruma bağlı olarak morarma, nefes almakta problem yaşama gözlenebilmektedir. 

Bu bilgiye de gözatmak isteyebilirsiniz!
image
Kalp Krizi Geçiren Kişi Neler Yapmalı?
 

Bu bilgiye katkıda bulun (Üyelik gerektirmez)

Resime tıklayarak resmi yenileyebilirsiniz