Kalın Bağırsak Nedir? Görevleri Nelerdir?

Kalın Bağırsak Nedir? Görevleri Nelerdir?

Kalın bağırsak, ince bağırsak ile anüs arasında kalan kısım olduğunu söylemek mümkündür. Uzunluğu 150 santim ile 200 santim arasında değişmekte ve metabolizmamızın sindirim sisteminin beşte birlik kısmını oluşturmaktadır.

Başlangıç kısmının çapı oldukça geniş olmakta, kolon boyunca ilerlerken çapının gittikçe daraldığı görülmektedir. Ancak anal kanalın öncesinde yer alan rektum kısmında tekrardan genişlemektedir. Kalın bağırsak bunun dışında ince bağırsağı çevrelemekle birlikte bu yapının altında kemere benzer bir yapı da oluşturmaktadır.

Biyolojik sistem olarak vücudumuzda ileumun kısmının sağ tarafında çekum kısmından başlayarak sağ lumbardan karaciğerin altına kadar devam etmekte oradan da yukarı çıkıp sola doğru kıvrılmaktadır. Bu kıvrılmadan sonra abdomen denilen kısmın karşı tarafına uzanarak kıvrılıp pelvis bölüme doğru aşağı kısma iner, son bir kez kıvrılıp pelvisin arka kısmı boyunca uzanarak anüste tamamen son bulmaktadır. Buradan çıkarılacak sonuçla kalın bağırsağın kolon, çekum ve anal kanal olarak çeşitli bölümlere ayrıldığını söylemek mümkün olmaktadır.

Kalın bağırsağın görevleri nelerdir?

Organın vücuda yararı olmayan maddelerin vücut dışına atılması işlemine yaradığını söylemek mümkün olmaktadır. Bu işlem için, vücuda giren tüm besinlerden arta kalan posaların suyunu alarak bu ürünleri dışkı haline getirmektedir. Ortalama 6 saat kadar süren dışkılama işlemi kalın bağırsakta en fazla 2.1 kilogram miktarında dışkı birikebileceği gerçeğini de ortaya çıkartmaktadır.

Tabi bu dışkının oluşum aşamasında vücuttaki bakteriler de oldukça önemli roller oynamaktadır. Çünkü bağırsak kısmında devam eden dışkıyı oluşturma sürecinde hem çürüme hem de bir takım mayalanma olayları da meydana gelmektedir. Bu nedenden ötürü de bir bireyin dışkılama esnasında dışkısının koku bırakma ihtimali bulunmaktadır.

Captcha işaretlenmemiş.