K-POP (Korean pop), Güney Kore’den bütün dünyaya yayılmış olan bir müzik türüdür.

Milyonlarca defa izlenen klipleri, bebekler arasında bile popüler olan dans figürleri ve karakteristik absürdlükleriyle artık bir fenomen. Daha önce kimsenin pek alakasının olmadığı Güney Kore kültürü bile bu ‘trend’ etkisiyle yaygınlaşıyor.

Mevcut salgından hiç haberimiz olmasa bile PSY icraatlarından haberdar olmayanımız yok. Bu ilginç müzik türüne olan ilgi Türkiye ’de özellikle 2011 yılında, Kore Kültür Merkezi’nin Ankara ’da ofis açmasıyla artmaya başladı. İki ülke arasındaki yoğun kültürel alışveriş, K-Pop’un dünyayı bir salgın halinde sarmaya başladığı zamanlara denk gelince, K-Pop Türk gençleri arasında da kaçınılmaz bir biçimde yaygınlaştı.

Belki çoğumuzun ilk defa adını duyduğu bu müzik türünün aslında bayağı sadık ve sağlam bir hayran kitlesi var. Sadece Türkiye’de 150 bin kayıtlı K-Pop fanı olduğu düşünülürse, artık bu müzik türüne daha yakından bakma vaktinin geldiğini anlayabiliriz.

İnternetle birlikte Güney Kore’yi aşıp bütün dünyaya yayılan K-Pop’un Japonya’daki J-Pop akımıyla birçok ortak noktası var. Bu iki müzik türünün belki de en ilginç özelliği, ‘fan’ kavramını yeniden yaratacak kadar çılgın hayranlarının olması.

Her topluluğun hayran grubunun, çoğu zaman topluluğun adıyla uyumlu ayrı bir adı var mesela. Hayranlar işi bazen abartıyorlar, öyle ki, aralarında para toplayıp sevdikleri grubun solistine doğum günü hediyesi olarak araba alabiliyorlar. Aslına bakılırsa K-Pop, sadece müzik değil.

Bazen inanılmaz absürdlükte olabilen video kliplerinden ayrı düşünülemeyen bir ‘konsept’. Bu kadar büyük bir trend haline gelişinin arkasında o tuhaf danslı, konulu, kısa film tadındaki videoları var. Videoların absürdlüğü kadar melodiler de oldukça akılda kalıcı.

Pek çoğumuz PSY grubunun geçen seneye damgasını vuran ‘Gangnam Style’ını ilk defa dinlediğimizde muhtemelen gülüp geçtik. Ama daha sonra nasıl olduğunu anlayamadığımız bir biçimde dilimize dolandı. Sonra fark ettik ki, bütün dünya bizimle aynı durumda ve ne anlama geldiğinden pek haberdar olmadığı bu tekerleme ayarındaki şarkı sözlerini bir şekilde biliyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.