J. K. Rowling Kimdir?

J. K. Rowling Kimdir?

Joanne Rowling 31 Temmuz 1965’te, Bristol’ün hemen dışında bulunan Yate General Hastanesi’nde İngiltere’de doğdu. 

Babası Peter, Bristol’daki Rolls Royce şirketinde uçak mühendisiydi. Annesi Anne ise, Wyedean Comprehensive’in kimya departmanında teknisyendi.

Küçük yaştan itibaren Jo , kitaplar arasında büyüdü ve yazar olmak istedi. Altı yaşındayken “Tavşan” isimli ilk kitabını yazdı. On bir yaşına geldiğinde de konusu, yedi tane lanetli elmas ve onlara sahip olan insanlar olan ilk romanını yazdı. 

Jo, 18 yaşındayken Exeter Üniverisitesi’nde okumak için evden ayrıldı. Eğtimi sırasında Fransız Edebiyatı ve Klasikler üzerine çok sayıda kitap okudu. Klasiklere dair olan bilgisi, Latin kökenli olan Harry Potter serisindeki büyüleri yazmasını sağladı. Rowling 26 yaşına geldiğinde, tek başına, Portekiz’e İngilizce öğretmeni olmak için taşınmıştır. J. K. birçok kez, İngilizce öğretmenliği yapmayı, özellikle öğleden sonra ve akşamları ders vermeyi, sabahları yazmaya zaman ayırabildiği için çok sevdiğini söylemiştir. Bir “büyücü” ile alakalı hikâyesine de bu zaman aralığında başlamıştır.

1997 Temmuz’unda Bloomsbury Çocuk Kitapları, kitabı yayınladıktan sonra, J.K Rowling’in keşfedilmesi uzun zaman almamıştır. Harry Potter’e ve J. K. Rowling’e ödüller ve övgüler yağmıştır. 1997 yılının İngiliz KitaplarıYılın Çocuk Kitabı (The British Book Awards Children’s Book of the Year) ve “Smarties” ödülünü kazanmıştır.

Kitap, 1998 yılının eylül ayında, Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlandığında Arthur A Levine Books / Scholastic Press kitabın ismini Harry Potter ve Büyücülerin Taşı (Harry Potter and the Sorcerer’s Stone) olarak değiştirmiştir.

Rowling de hızlıca devam kitabı olan Harry Potter ve Sırlar Odası’nı (Harry Potter and The Chamber of Secrets) bitirmiştir ve 1998 Temmuz’unda İngiltere’de, 1999 Haziran’ında da Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanmıştır. Başarılı devam kitabından hemen sonra üçüncü kitap olan Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nı (Harry Potter and The Prisoner of Azkaban) bitirmiş ve kitap 1999 yılının temmuz ve eylül aylarında, eş zamanlı olarak İngiltere’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanmıştır.

Şaşkınlık ve sevinç içinde olan Rowling, Harry Potter serisinin ilk üç kitabı ile New York Times’ın en çok satanlar listesinde ilk üç sıraya yerleşmiştir. (Kitaplar İngiltere’de de benzer başarıyı elde etmiştir.2000 yılının yazına gelindiğinde Rowling 35 farklı dile çevrilen ve 30 milyondan fazla satılan ilk üç kitabı için 400 milyon $ kazandığını belirtmiştir. Serinin dördüncü kitabı Harry Potter ve Ateş Kadehi (Harry Potter and the Goblet of Fire), bir milyondan fazla ön satış yapmış, ilk basımında 5,3 milyon satmıştır. New York Times’ın en çok satanlar listesindeki hâkimiyeti ve inanılmaz başarısından dolayı, en çok satan çocuk kitapları için ayrı bir liste oluşturulması önerilmiştir. Bu sistem, rekabette olan diğer yazarlara muazzam derecede rahatlama ve mutluluk sağlarken, Rowling için de muazzam derecede gurur verici olmuştur. İlerleyen yıllarda ise Harry Potter ve Zümrüdüanka YoldaşlığıHarry Potter ve Melez PrensHarry Potter ve Ölüm Yadigârları isimli kitapları çıkardı.

 

Kaynaklar;

https://100kasa.com/2016/09/21/j-k-rowling-kimdir/

https://www.bilgiustam.com/j-k-rowling-kimdir/ 

 

Captcha işaretlenmemiş.