İyi Parti, Meral Akşener öncülüğünde 25 Ekim 2017'de kurulan Türk siyasi partisidir.
2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu öncesinde Milliyetçi Hareket Partisi bünyesinde bulunan bazı milletvekilleri ve parti sorumluları başta genel başkan Devlet Bahçeli'nin referandum konusundaki politikalarını eleştirerek parti içerisinde sert bir muhalefet gösterdiler. Başta Meral Akşener, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan gibi isimler MHP'yi olağanüstü kongreye götürmek için delege imzaları toplamaya başladılar. Ancak hukuki nedenlerle olağanüstü kongreye gitmeyen Milliyetçi Hareket Partisi, Disiplin Kurulu'nun aldığı karar sonrasında Meral Akşener, Yusuf Halaçoğlu ve Ümit Özdağ gibi isimler partiden ihraç edildi.

 

Bunun üzerine başta kurucu üye olarak Meral Akşener, Koray Aydın, TBMM 26. dönem milletvekilleri, Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan, Ümit Özdağ, İsmail Ok gibi Milliyetçi Hareket Partisi'nden ihraç edilen 4 milletvekili ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa eden İzmir milletvekili Aytun Çıray ve 200 kişilik kurucu üye ile 25 Ekim 2017 tarihinde İyi Parti kuruldu. Kurucu üye listesinde Milliyetçi Hareket Partisi, Refah Partisi, Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi ve Demokratik Sol Parti’de görev yapmış kişiler bulunmaktadır.

İYİ Parti İsim ve amblem

İyi Parti'nin isminin Kayı boyunun bayrağından esinlenildiği iddia edilmiştir. Partinin logosu ise mavi zemin üzerinde 8 ışıklı güneş olarak belirlenmiştir. 8 ışık ise Selçuklu Yıldızı’ndaki 8 köşe ile ilişkilendirilmiştir.
İYİ Parti Vektörel Logosunu Buraya Tıklayarak İndirebilirsiniz

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.