İwagumi Nedir?

İwagumi Nedir?

İwagumi, bitki akvaryumcuları arasında özel bir yeri olan, akvaryum düzenleme sanatıdır.

Japonca “kaya formasyonu” anlamına gelen iwagumi, adından da anlaşıldığı üzere basitçe büyüklü küçüklü kayaların kompozisyonu ile oluşur.

İwagumi akımının öncüsü Takashi Amano ’dır. Kaynağını, Japon bahçe düzenleme ilkelerinden alan bu akımın temel özelliği kayalar, sadelik ve basitliktir. İwagumi ile sukünet, huzur ve basitlik amaçlanır.

İwagumi sırf estetik bir düzenleme değildir, arka planda dini ve tarihsel nüaslar bulunur. İwagumide, taşların gruplandırılmasındaki ilham Budizm’den alınır. İwagumi de tıpkı Japon bahçe düzenleme sanatı, Ikebena, Origami, Haiku gibi Zen Budizmin yaygınlaşmaya başlamasıyla bugün bildiğimiz tarzlarını almıştır.

İwagumide akvaryumun odağında yer alan merkez taş, oyaishi adını alır. Oyaishi en büyük taştır. Yüksekliği ise yaklaşık olarak akvaryum yüksekliğinin üçte ikisi kadardır. Fukuishi ise akvaryumda oyaishinin sağına veya soluna yerleştirilebilen en büyük ikinci taştır. Fukuishi, oyaishi ile benzer, mümkünse aynı desen, ton ve kesimde seçilir. Soeishi ise fukuishiden ufaktır. Bu taşın anahtar görevi vardır. Suteishi ya da kurbanlık taş, akvaryumda pek dikkat çekmez, hatta çoğunlukla akvaryum bitkileri ile kaplanmıştır.

Iwagumide seçilen taşlar da önem taşır. Taşların şeklinin yanında kullanılan kum ve eğer varsa, bitki örtüsü ile uyumu açısından rengi ve dokusunun da önemi vardır. İwagumi tarzı akvaryumlarda çoğunlukla glosso, eleocharis veya hemianthus callitrichoides isimli bitkiler yer alır.

İwagumi Sanatı

İwaguminin farklı tarzları olmakla birlikte en çok tercih edileni “sanzon iwagumi”dir. Bu tarzın temeli, üç kayadan oluşur.

Balık olarak da kırmızı burun tetraların yanı sıra diğer tetra türleri ve rasboralar tercih edilir.

İwagumi tarzı akvaryumları, düzenleme aşaması zor, ancak bir kez düzenlendikten sonra sürdürmek kolaydır. Akvaryumun düzenleme aşamasında ise bitkilerin yayılmasını beklemek uzun sürebilir. Ayrıca, akvaryumu kurarken, algleri kontrol altında tutmak gerekir. Bunun için karidesler kullanılabilir.

Bu bilgiye katkıda bulun (Üyelik gerektirmez)

Resime tıklayarak resmi yenileyebilirsiniz