Holoterapi Nedir?

Holoterapi Nedir?

Holoterapi yani nefes terapisi, bütünlüğe varmak, tamamlanmak manasına gelmektedir. Genelde nefes alıp vermenin sağlıklı hale getirilerek iyileşmeyi amaçlayan bir sistematik tedavi şeklidir. Psikoloji, antropoloji, derinlik psikolojisi, spiritüel pratiklerin birleşimi ile uygulanır.

Holoterapinin amacı nedir?

Depresyon, takıntılar, kronik ağrılar ve fiziksel şikayetler holoterapi ile çözümlenebilir. Mutsuzluk ve yorgunluk çözümlenebilir. Bilincin hızlı solunum ile değiştirilmesi olan holoterapi son yıllarda çok kullanılan bir terapidir. Sınırların aşılması, kalıpların kırılması, potansiyelin ortaya çıkması nefes çalışmaları ile mümkündür.

Nefes alıp vermek sayesinde yaşama tutunuyoruz. Normal bir yetişkin yaklaşık dakikada 16-20 nefes alıp verme yapmaktadır. Ortalama olarak 73 yıl yaşadığımız düşünülürse hayatımız boyunca 77 milyar defa nefes alıp verdiğimiz ortaya çıkmaktadır. Solunum istemsiz yapılır fakat, istemli hale getirilebilir. Bir solunumda yetişkin bir insan, 500 cm3 hava alır, derin soluk aldığımızda 2500 cm3 hava alınır. Derin soluk alma ile alınan hava tamamlayıcı hava olarak bilinir.

Nefes alıp vermek ile oksijen alınır ve karbondioksit dışarıya atılır. Nefes almanın birinci amacı oksijen almak olarak tanımlanır. Derin alınan nefes ise, holoterapide, bireyin kendi özüne yaptığı bilinç yolculuğu olarak kabul edilir. Nefes alıp verme belirli şekillerle yapılır. Egzersizlerde nefes artar, heyecan ve korkuda hızlanır, hareketsizlikte nefes alışı yavaşlar. Nefes kalitesinin düşmesi psikolojik ve fizyolojik olarak bizi etkiler. Hücrelere giden oksijenin azalması beyne ve organlara az oksijen gitmesi bizi ç.eşitli hastalıklara ve psikolojik sorunlara iter. Holoterapi ile bu sorunlar ortadan kaldırılır. Holoterapi ile kişinin bilinçaltı temizlenir, duygusal ve psikolojik düzenlemeler oluşur.

Nefes çalışmaları nasıl yapılır?

Bu tedavi türüne kesinlikle kendiniz isteyerek gitmelisiniz. Kendinize ve terapiste açık davranmak gereklidir.

Klasik bir holoterapi seansı yaklaşık dört aşamadan meydana gelmektedir. Bu dört aşama genelde 2 saat içinde uygulanır.

Öncelikle danışman size bilinç haritasını anlatır. Bilinç değişimin aşamaları burada anlatılır.

Müzik eşliğinde nefes çalışmalarına başlanır. Yaklaşık 90 dakika kadar süren bu aşamada, derinden ve ritmik bir şekilde nefes alıp verilir. Seans boyunca gözler kapalıdır. Konuşma yapılmaz.

Üçüncü dilimde mandala çizimi yapılır. 10 dakika kadar, belirli şekiller geometrik bir düzende boyanır.

Son aşamada ise nefes çalışması sonrası hissedilenler 15 dakikalık bir dönemde paylaşılır.

Bu bilgiye katkıda bulun (Üyelik gerektirmez)

Resime tıklayarak resmi yenileyebilirsiniz