Google Pixel 2'nin Özellikleri Nedir?

Google Pixel 2'nin Özellikleri Nedir?

Google’ın geçtiğimiz yıl duyurduğu ve uzun bir süre sonra ilk defa kendi markasını taşıyan akıllı telefon modelleri ile kullanıcıların karşısına çıktığı Google Pixel ve Pixel XL modellerinden sonra, 2017 yılında da yeni Google Pixel 2 modelinin beklentileri kendini göstermişti.

Bu süre zarfından Google’ın yeni akıllı telefon modeli Google Pixel 2 özellikleri ve tasarımı ile ilgili de pek çok bilgi ortaya atıldı. Son dönemlerde de bilhassa isimlendirme konusunda dikkat çeken detaylar ile karşılaşıldı. Tüm bunların ışığında, şimdiye kadar da birçok farklı açıdan Google Pixel 2 ile ilgili bilgiler toplanmış oldu.

Pixel 2 ve Pixel 2 XL özellikleri ile ilgili bilinen tüm detaylar

Şimdiye kadar Google’ın yeni modelleri ile ilgili birçok farklı sızıntı bilgi ve açıklama gündeme geldi. Bu sızıntılar ve açıklamalar doğrultusunda da yeni modeller ile ilgili birçok farklı detaya ulaşılmış oldu. Bu detaylar arasında isimlendirme, tasarım, ekran özellikleri, teknik özellikler, fiyatlar ve çıkış tarihleri yer alıyor.

Bu zaman kadar edinilen bilgilere ilk olarak isimlendirmeye başlamak gerekirse, bu tarafta da kısa süre önce edinilen yeni bilgiler kendini gösterdi. Google’ın yeni Pixel modelini Walleye ve Pixel XL modelini Muskie isimlendirmesi ile geliştirdiğine dair detaylar ortaya çıktı.

Bu iki modelden farklı olarak ise üçüncü bir cihaz ile ilgili de bilgiler gündeme geldi. Söylentilere göre Google, “Taimen” kod ismi ile yepyeni bir üçüncü model üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor.

Yeni Google Pixel 2 ve XL 2 modelleri ile birlikte, tasarım tarafından ciddi bir değişiklik gerçekleştirilerek, 2017 yılının popüler akıllı telefon tasarım anlayışına geçiş yapılması bekleniyor. Yeni amiral gemisi akıllı telefon modellerinin çerçevesize yakın ekran tasarım anlayışı, kuvvetle muhtemel yeni Pixel 2 serisinde de kendini gösterecek. Bunla beraber yeni Google akıllı telefon modellerinin, ekran-kasa oranının yüzde 80 seviyesine ulaşması ve belki de daha ileriye gitmesi düşünülüyor.

Arka yüzeyde ise daha önceki modeller ile benzer bir yaklaşım sergilenmesi bekleniyor. Her ne kadar çift renk kombinasyonuna benzetilen arka tasarım birçok kesim tarafından eleştirilse de öyle görünüyor ki Google, bu tasarım sistemini yeni modellerinde korumaya devam edecek.

Google’ın yeni Pixel 2 modelleri, değişen tasarım anlayışından dolayı ekran özelliklerinde de bir dizi değişime ev sahipliği yapacak. Pixel 2 modelinde 5.6-inç veya 5.7-inç büyüklüğünde bir ekran beklenirken, Pixel 2 XL modelinde ise 6-inç büyüklüğüne ulaşabilecek ekran boyutları dile getiriliyor.

Panel teknolojisinde ise ortak beklenti, Google’ın OLED ekran teknolojisi tercihi yapacağı yönünde şekilleniyor. Bu bağlamda Google’ın, LG Display tarafına 880 milyon dolar’lık bir yatırım yapmaya hazırlandığı da konuşulan detaylar arasında yer buluyor.

Pixel modellerinin ekran çözünürlüğünün ise kuvvetle muhtemel QHD olacağını söylemek mümkün. Taimen isimlendirmesi ile geliştirilen modelin ise 5.6-inç büyüklüğünde ve 2560×1312 piksel çözünürlüğünde ekran taşıyacağına ilişkin bilgiler de bulunuyor.

Ekran oranında ise LG G6 ve Galaxy S8 serisinde olduğu gidi dikey anlamda büyüme gerçekleştiren tasarımdan dolayı, alışılmışın dışında kalan 17.5:9 oranının yansıtılması bekleniyor. Her ne kadar hem standartların dışında kalsa da bu orana geçiş yapan modeller arasına, Pixel 2 serisi de girecek gibi görünüyor.

Google Pixel 2’nin teknik özellikleri

Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz dönemlerde yeni Pixel modeline ait olduğu iddia edilen bir GFXBench sonuçları ortaya çıkmış ve teknik özellikler ile ilgili detaylara erişilmişti. Bu modelinde Google’ın hazırladığı üçüncü akıllı telefon modeli Taimen olduğu söylenmişti.

Buna göre beklenen teknik özellikler 5.6-inç büyüklüğünde ekran, 2.4GHz saat frekansına sahip Snapdragon 835 mobil yonga seti, 4GB RAM, Adreno 540 GPU ve 128GB dahili depolama alanı olarak sıralanıyordu. Her ne kadar bu teknik detaylar, kod adı Taimen olarak geliştirilen üçüncü cihaz için geçerli gibi görünse de benzer donanımsal yapı, Google’ın diğer yeni Walleye ve Muskie modellerinde de kendini gösterecektir.

Google Pixel 2 serisi ile birlikte, çift kameralı akıllı telefon modelleri arasına giriş yapılabileceğini söylemek mümkün. Sızıntılara göre Taimen, 12MP arka kamera ve 7MP çözünürlüğünde bir ön kameraya sahip olacak.

Google’ın yeni üç akıllı telefon modelinin de Android O işletim sistemi ile birlikte kutudan çıkması bekleniyor. Şu an için resmi olarak isimlendirmesi açıklanmasa da Android 8.0 işletim sistemini kullanıcılarına sunacak ilk akıllı telefon modelleri, yeni Pixel serisi olabilir.

Pixel 2 çıkış tarihi ve fiyatı!

Şimdiye kadar elde edilen sızıntılardan yola çıkarak belirtmek gerekiyor ki Google Pixel 2 çıkış tarihi, ekim veya kasım ayı içerisinde düzenlenecek olan bir etkinlik ile birlikte resmi olarak gün yüzüne çıkartılmış olacak. Fiyatlandırma tarafında da bir önceki seri Pixel ve Pixel XL ile benzer bir yaklaşım tahmin ediliyor.

Hatırlatmak gerekirse Pixel modelinin 32GB dahili depolama alanı için 649 dolar, Pixel XL modelinin 32GB dahili depolama alanı sunun modeli için de 769 dolar fiyat etiketi tercih edilmişti. Nitekim benzer bir fiyatlandırma politikasının, Pixel 2 serisinde de uygulanması bekleniyor.

 
Captcha işaretlenmemiş.