Gliserin Nedir? Gliserinin Faydaları Nelerdir?

Gliserin Nedir? Gliserinin Faydaları Nelerdir?

Gliserol olarak da bilinen gliserin, karbon, oksijen ve hidrojenden oluşan bir organik bileşiktir. Bitkisel yağlardan elde edilir ve genellikle saç ile cilt bakım ürünlerinde kullanılır.

Renksiz, kokusuz, şekerli şurup kıvamında bir sıvıdır. Gliserinin diğer bir ismi gliseroldür. Gliserin toksik olmayan bir üründür, su ve başka maddelerle karıştırıldığında hiçbir yan etkisi yoktur. Cilt ve saç bakımında gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bunun yanında romatizmal ağrılardan, kimyevi ilaçlara & gıda tatlandırıcılardan, matbaaya kadar da geniş bir kullanım alanı vardır. Gliserin hayvansal ve bitkisel gliserin olarak ikiye ayrılır. Saç bakımı ve cilt bakımı için bitkisel gliserin daha uygun olacaktır.

Gliserinin Faydaları Nelerdir?

Cildi Nemlendirir

Gliserin kullanımı cildi nemlendirir, nem kaybını önler ve yumuşak kalmasını sağlar. Gliserin etkili bir cilt nemlendiricisi vazifesi görür. Satın alabileceğiniz birçok medikal üründen daha etkilidir. Cildinizi ince bir tabaka halinde kaplayarak hem kir ve tozun cildinizdeki gözenekleri kapatmasını engeller hem de cildinizi pürüzsüz hale getirir. Kullanımı; cildinizdeki kuru bölgeye gliserini bir parça pamuk yardımı ile sürün. Cildinizi 1-2 saat sonra ılık su ile durulayın. Bunu haftada 2-3 kez yapın.

Saçları Canlandırır

Gliserin cansız, sönük ve yıpranmış saçlarınızın bakımında da yardımcı olur. Ayrıca saç dökülmelerini engeller ve saça yeterli nem sağlar. Uygulanması; nemli saça bir miktar gliserin sürün ve bunu tüm saçınıza masaj yaparak yedirin. 3-5 dakika sonra saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Etkisini görmek için bunu haftada 2-3 defa uygulayın. Bunun yanında sprey kabında eşit miktarda su ve gliserini karıştırarak bu karışımdan gün içinde saçınıza püskürtebilirsiniz.

Dudakları Nemlendirir

Kuru ve çatlamış bir dudak, yüz güzelliğine gölge düşüren sorunlardandır. Dudakların kurumasını ve çatlamasını önlemek için gliserini şöyle kullanabilirsiniz;

Gliserin dudaklarınızı yumuşak ve esnek bir yapıya kavuştururken onların daha sağlıklı görünmesini sağlar. Ayrıca ölü cilt hücrelerini daha çabuk bir şekilde uzaklaştırmaya yardımcı olur. Gliserin ve gül suyundan eşit miktarlarda karıştırarak bu karışımı dudaklarınıza her gün sürün. Karışımdan daha fazla yapsanız da sorun değil, buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken gül suyu ile aynı oranda gliserin kullanmaktır. Diğer etkili bir kullanımı ise; limon suyu, bal ve gliserini eşit miktarlarda karıştırın ve bu karışımı her gece yatmadan önce dudaklarınıza sürün. Sabah kalktığınızda ılık su ile dudaklarınızı yıkayın. Dudaklarınızın gün boyu yumuşak ve nemli kaldığını geleceksiziniz. 

Bazı yüzler karma cilt yapısına sahiptir. Yüz bölgesinin bir kısmı aşırı yağ salgılar iken bazı bölgeleri daha az yağ oluşturur. Buda ciltte ton farklılıklarına neden olur. Gliserinde işte tam burada imdadımıza yetişir. Uygulanışı; 1 yemek kaşığı gliserine, 2 yemek kaşığı gül suyu ilave edin. Bunu boş parfüm şişesi (su ile iyice durulanmış olmalı), boş ağız spreyi gibi püskürtme özelliği olan bir şişeye koyun. Gözlerinizi kapatarak cildinize yeterli miktarda püskürtün. Bunu her gün uygulayabilirsiniz. Bu karışımın diğer bir faydası da cildin pH dengesini düzenler ve cilt lekelerini giderir.

Ayaktaki Nasırı Geçirir

Gliserinin cilt yumuşatma özelliği nedeniyle, sertleşmiş ayak tabanı ve topuklarınızın yumuşamasına yardımcı olur. Doğal nemlendirici vazifesi görerek ayaklarınızı her daim nemli ve yumuşak tutar. Bu sayede kalınlaşmış taban derisi yumuşayarak daha hızlı bir şekilde yeni hücreler ile değiştirilir. Uygulanması; küçük bir leğene, sıcağa yakın ılık su koyun. Ayaklarınızı içine koyun ve saf sabun ile ayaklarınızı 7-8 dakika ovarak yıkayın. Topuk taşı yardımı ile ayak tabanınızdaki kalınlaşmış deriyi hafif hafif törpüleyin. Daha sonra tüm ayak tabanınıza gliserin sürün ve kendi halinde kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra temiz bir çift çorap giyin. Bunu bir ay boyunca her gün gece yatmadan uygulayın.

Ağız İçi Yaralarına Şifadır

Aft olarak ta bilinen ağız içi yaraları can yakmanın yanı sırabazen yeterli miktarda yemek yememizi de engellerler. Gliserin bu sorunu hızlı bir şekilde çözer. Antiseptik özelliği sayesinde ağız içinde oluşan bakteri ve mikropları hızlıca uzaklaştırarak ağzınızı dezenfekte eder. Yarım bardak suya 2 yemek kaşığı gliserin katın. Bu karışım ile ağzınızı 3-5 dakika çalkalayın ve suyu lavaboya tükürün. 20-30 dakika bir şey yiyip içmeyin ve en son ağzınızı soğuk su ile durulayın.

Sedef & Egzamaya Devadır

Sedef ve egzama gibi cilt problemlerinde de etkili bir tedavi yöntemi olan gliserini sedef ve egzamayı geçirmek için şöyle kullanabilirsiniz;

Sedef ve egzama gibi cilt problemlerinde de etkili bir tedavi yöntemi olan gliserini mutlaka evinizde bulundurmanızı öneririz. Cildin doğal bir kalkan görevi kendi ürettiği yağ, kimi zaman yeterli oluşmaz veya kimyasal yapısı dış etmenlere karşı yeteri koruma sağlayamaz. Buda birçok cilt problemini beraberinde getirir. Bakteri ve virüsleri vücudumuzdan uzaklaştırarak cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Yarım bardak suya yarım bardak gliserin katarak elde ettiğiniz karışımı sorunlu bölgeye pamuk yardımı ile sürün. 15-20 dakika sonra ılık su ile durulayın. Sorunlarınız gidene kadar her gün iki defa uygulayın. Kafa derisinde oluşan cilt problemleri için; eşit miktarlarda aloe vera jel ile gliserini karıştırın. Bunu parmaklarınızın yardımı ile kuru olan saç derinize sürün. 10-15 dakika sonra ılık su ile başınızı durulayın. Bunu saç deriniz düzelene kadar haftada 2-3 defa uygulayın. 

Çok sık tırnak boyası kullananlarda tırnağın doğal parlak görünümü kaybolabilmektedir. İşte gliserinde boyasız olduğunda mat görünen tırnaklarınızı daha parlak hale getirir. Bu aynı zamanda tırnaklarınızın daha bakımlı ve sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca bu sayede, kozmetik tırnak sertleştiricilerin bazılarının etken maddesi olarak ta kullanılan gliserin ile daha sert tırnaklara kavuşmanızı da sağlamış olursunuz.  Kullanımı; 1 er tatlı kaşığı gül suyu ve oksijenli suyu bir kapta karıştırın. İçine bir yemek kaşığı gliserin ekleyin. Bu karışımı pamuk kullanarak tırnaklarınıza sürün. 10 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın. Bunu haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

Doğal Makyaj Sabitleyicidir 

Kozmetik makyaj sabitleyiciler genellikle bazı kimyasallar içerirler. Bu uzun vadede cildinizde istenmeyen sorunlara sebep olur. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için gliserin kullanmanız daha uygun olur. Tarifi; 1 yemek kaşığı gül suyu, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 3-4 damla gliserini temiz bir sprey kabında karıştırın. Makyaj yapmadan önce bu karışımdan yüzünüze sıkın. İsteğe bağlı olarak bu karışıma sıvı E vitamini kapsülü de ekleyebilirsiniz.

Gliserin kullanımıyla ilgili öneriler

  1. Hassas bir cildiniz var ise sade gliserin kullanmak yerine su ile seyreltebilirsiniz.
  2. Aşırı kullanımı cilt gözeneklerinin kapanmasına neden olabilir. Bu yüzden gliserin kullandığınız cildinizi sık sık yıkayın.
  3. Gliserini yapışken özelliği olan diğer kozmetik ürünler ile aynı anda kullanmayın.
  4. Dışarı çıkarken aşırı gliserin kullanmayın.

 

Captcha işaretlenmemiş.