Geniz eti, diğer adıyla adenoid, burun boşluğunun arkası ve ağız çatısı üzerinde yer alan, süngerimsi dokulardan oluşmaktadır. Ağız çatısı üzerinde yer alan bu süngerimsi dokular, solunum yoluyla burun bölgesinden vücuda alınan zararlı virüs ve bakterileri yakalama, bu unsurlara karşı bağışıklık sistemini uyarma görevine sahiptir. Geniz eti, tıpkı bademcikler gibi, vücut için tehlike oluşturabilecek unsurlara karşı bağışıklık sistemini hatekete geçirerek bir savunma sistemi oluşturmaktadır.

Geniz eti, hayati bir işlem olan solunum sırasında vücut için tehlike oluşturabilecek unsurlara karşı bariyer görevi görmesinin yanı sıra, vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasını ve kendini korumasını sağlayan antikorları içermektedir. Bununla beraber, insan büyüdükçe vücut için tehlike oluşturan unsurlara karşı yeni yolar ve savunma mekanizmaları geliştirmektedir. Bu durumda, geniz etinin 5 yaşından itibaren küçüldüğünü, işlevini yitirerek ergenlik döneminde tamamen yok olduğunu söyleyebilmekteyiz.

Doğal vücut dengesi gereği zamanla küçülen ve yok olan nitelikteki geniz eti, bazı faktörlerin etkisiyle küçülmemekte, hatta büyüme göstererek kişi hayatına olumsuz etkiler oluşturabilmektedir. Geniz etinin büyümesinin en önemli nedeni, vücut için tehdit oluşturan virüslerin bariyer görevi gören bu süngerimsi yapıda yayılım göstermesidir.

Kaynak : https://www.cemerdurak.com/

Etiketler

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Uyarı: 1MilyarBilgi.com'da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiçbir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan www.1MilyarBilgi.com ve ilgili uzman, yazar ve editörler sorumlu olmayacaktır.