Genel Anestezi Nedir?

Genel Anestezi Nedir?

Derin bir uyku durumuna benzeyen genel anestezi bilinci ve ağrı duyusunu ortadan kaldırır. Heyecan durumunuza göre verilen bir rahatlatıcı ilaçtan sonra elinizin üstünden veya kolunuzdan serum takılır. Hızlı ve kısa süre etki eden bir uyku ilacın serumla birlikte verilmesi anesteziyi başlatır. Ameliyatın tipi ve uzunluğuna göre eklenen diğer anestezik gazlar ve uyuşturucu ilaçlarla anestezi sürdürülür. Çoğu ameliyatta solunum desteklenmesi gerekir. Bu amaçla kullanılan;

  • Ağız, burun ve gırtlak üzerine yerleştirilen soluma maskesi ve/veya
  • Soluk borusuna yerleştirilen soluma borusu (tüp) ile sürekli olarak oksijen ve çoğunlukla birlikte gaz halinde anestezik maddeler verilir.
  • Ameliyat bitiminde anestezik gazların ve diğer ilaçların kesilmesiyle birlikte uyanırsınız. Uyanırken sizden ağzınızdaki tükürüğü yutmanız ve derin nefes almanız istenir. Ameliyat sonrası ağrılarınız için gerekli önlemler anestezi uzmanı tarafından alınır.
  • Anestezi süresince ve hemen sonrasında vücudun önemli organ fonksiyonları (nabız, tansiyon, solunum, kanın oksijenlenmesi, elektrokardiyografi vb.) monitörlerin de yardımıyla anestezist tarafından sürekli olarak izlenir.
Captcha işaretlenmemiş.