Doğu’nun Paris’i Gaziantep denince akıllara ilk olarak dillere destan Gaziantep mutfağı gelir. Tarih kitaplarında ve seyahatnamelerde bolluk ve bereketi ile nam salan Gaziantep’in mutfağı, en az tarihi kadar çeşitli ve leziz… Gastronomisiyle UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na seçilen Gaziantep, damaklarda enfes tatlar bırakan, kendine has mutfak mirası ile ziyaretçilerine Ramazan ayında da zengin yeme seçenekleri sunuyor.

Nam-ı diğer gastronomi şehri Gaziantep’te 11 ayın sultanı Ramazan’da bir başka güzel… Birbirinden lezzetli ve yöresel tatların yanı sıra geleneksel ile modern sunumların buluştuğu Gaziantep mutfağında Ramazan’a özel lezzetler arasında neler yok ki! Meşhur tatlıları, et yemekleri, kebapları ve pidelerinin yanı sıra coğrafi işaret tescilini alan Yuvarlaması ya da Ramazan Kahkesi, Meyan Şerbeti ve İçli Köftesi…

İşte Gaziantep’in meşhur iftar ve sahur sofralarında aileleri, komşuları, dostları bir araya getiren Gaziantepli Ramazan lezzetleri!

Ramazan Kahkesi

Gaziantep’in Ramazan ayında vazgeçilmezi olan Ramazan Kahkesi neredeyse her akşam iftarda ve sahurda yenen, sokakların mis gibi koktuğu özel bir lezzet... Bu kahkenin en dayanılmaz özelliği mahlepin kendine özgü aromasından geliyor.

Ramazan Kahkesi

Meyan Şerbeti

Yazları ve özellikle Ramazan aylarında oldukça fazla tüketilen Meyan Şerbeti, akşam olmaya yakın evlere dönerken neredeyse her köşe başında bir Meyancının elinde sunuma hazırdır. Üstelik iftarda ve sahurda da bol bol içilen bu şerbetinin vücutta su tutucu özelliği de kanıtlandı.

Meyan Şerbeti

Öz Çorba

Gaziantep mutfağının en sade ancak en kıymetli çorbalarından biri, Öz Çorba... Ramazan sofralarında çok sık rastlanan bu çorba, adını buğdayın özünden alıyor. Tadı ise lezzetli mi lezzetli et suyundan geliyor. İftarda başlangıç olarak içilebilecek harika bir lezzet.

Öz Çorba

Yuvalama

Ramazan Bayramlarının özel yemeği, coğrafi işaret tescilini sene başında alan Yuvalama... Yapımı oldukça zahmetli olan bu yöresel lezzet, Ramazan’da komşuların bir araya gelerek bayram sabahına özel olarak hazırladığı geleneksel bir tat…

Yuvalama

İçli Köfte ve Yapma

Ramazan sofralarının en özel yemeklerinden içli köfteyi bir de Gaziantep’te yiyin… Tadına doyum olmaz bu lezzet hem tok tutuyor hem de iftar sofralarını şenlendiriyor!

İçli Köfte ve Yapma 

Zeytinyağlı Dolma

Gaziantep’in meşhur kurulukları ile yapılan zeytinyağlı dolma, iftar sofralarının en özel tatları arasına çoktan girdi. Benzer şekilde kuruluklarla hazırlanan ve sıcak bir lezzet olan patlıcan ve domates dolması da iftar sofralarının baş tacı…

Zeytinyağlı Kuru Dolma

Sebzeli Peynir Böreği

Gaziantep’in etli lezzetlerine göre hafif ama lezzetinden asla eksilmeyen böreklerden biridir sebzeli peynir böreği… Ramazan'da ana yemekten önce veya çorba ile tüketilebilir. Lezzetini baharın taze tadını taşıyan meşhur Antep peynirinden alır.

Sebzeli Peynir Böreği

Peynirli İrmik Helvası

Gaziantep’te tatlı deyince akla ilk baklava gelse de peynirli irmik helvası keşfedilmeyi bekleyen gerçek bir lezzet şöleni… Antep'in geleneksel tatlısı haline gelen Peynirli İrmik Helvası sıcak olarak tüketiliyor, Antep fıstığı ve dondurma ile ikram ediliyor. Tatlının lezzeti, Antep peynirinin kısık ateşte erimesi ile irmik arasında kaybolmasından geliyor.

Antep Peynirli İrmik Helvası

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.