Diş etini, dudak, dil ve yanak arasında bulunan dokulara bağlayan yumuşak mukozaya frenulum (dudak, dil, yanak bağı) adı veriliyor. Bu dokular genellikle, üst ve alt ön kesici dişlerin arasında, dil altında ve ayrıca yanak ve arka dişlerin arasında konumlanabiliyor. Ağız içinde bulunan bu bağ dokularının sayısı da kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Neredeyse her bireyin dil altında yer alan bağ dokuları, üst ve alt orta dişlerin üzerinde de birden fazla bulunabiliyor.

BAĞ DOKULARI NASIL FARK EDİLİR?

Çocuk, konuşma bozukluğu yaşıyorsa, şeker ya da dondurma yerken dilini ağzından çıkaramıyorsa dil ve dudak bağı problemlerinden şüphelenmek gerektiğini söyleyen Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, “Ayrıca bebeklerde de meme ucunu kavrayamama veya emmede zorlanma görülmesi hali de dikkat gerektirebilir. Bu tür durumlarda, bağ dokusunun bulunduğu düşünülen dil ya da dudak parmak yardımıyla yavaşça kaldırılıp incelenmelidir” dedi.

DİŞ ETİ ÇEKİLMELERİNE NEDEN OLABİLİYOR

Gerektiğinden daha kalın ve daha büyük bir yapıya sahip olabilen dudak bağları, başta bebek ve çocukların olmak üzere çoğu kişinin yaşamını kötü yönde etkileyebiliyor. Dil altı bağı, bebeklerin emme, çocukların ise beslenme ve konuşma hareketlerini etkilerken, dudak bağı diş eti çekilmelerine de zemin hazırlayabiliyor.

ÇOCUĞUN PSİKOLOJİSİNİ ETKİLEYEBİLİYOR

Kalın ve büyük bir yapıya sahip olan dudak bağları, diş problemlerinin yanı sıra estetik sorunları da beraberinde getirebiliyor. 

Prof. Üşümez, bu dokuların, dişlerin arasında distema (boşluk) oluşmasına ve dişlerin birbirinden ayrık çıkmasına yol açabildiğini belirtti, “Bu nedenle arkadaş çevresi oluşmaya başlayan çocuklarda diş yapısını beğenmeme ve bununla birlikte özgüven eksikliği görülebiliyor” diye konuştu.

“BAĞ DOKULARI MUTLAKA ALINMALI”

Birçok soruna sebep olabilen dudak bağlarının, yer aldığı kısımdan çıkarılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Aslıhan Üşüme’in sorunun çözümü için yapılacaklar konusundaki anlatıkları şöyle: “Özellikle üst ve alt dişlerin arasında konumlanan dudak bağları, bulundukları bölgeden uzaklaştırılmalı, ardından ise ortodontik diş teli tedavisi uygulanmalıdır. Dudak bağları alınmayan kişilerde diş teli uygulamaları yapılsa dahi istenilen sonuç elde edilemez ve dişler arasında birleşme sağlanamaz.

“LAZER TEKNİĞİ DAHA AVANTAJLI BİR YÖNTEM”

Dudak bağı şikayetlerine, daha önceleri cerrahi operasyonlar önerilirdi. Fakat bu problemler, lazer tekniğiyle daha kısa sürede çözülmeye başlanmıştır. Lazerle dudak bağı alımı, anestezisiz, bıçak kesiği olmadan, kanamasız ve acısız bir şekilde yapılır. Bu nedenle lazer tekniği, hem hasta hem de hekim için daha hızlı ve daha konforludur. Çok kısa bir zamanda uygulanabilen lazer tekniği, cerrahi operasyonlara nazaran da daha kolay olup dikiş atılmasını gerektirmez. Lazer tekniği ayrıca uygulama sonrası daha az enfeksiyon riski taşır. Ancak bağın çok derinde yer alması durumlarında cerrahi operasyon gerekebilir.”