Fençel Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fençel Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fençel, bilinen adıyla Rezene (Foeniculum vulgare), maydanozgiller (Apiaceae) familyasından iki metreye kadar boylanan iki yıllık kokulu otsu bitki türüdür.  Anavatanı Akdeniz ve Yakın Doğu'dur. Bir diğer adı da Arapsaçı'dır.

Yaprakları saplı ve tüysüzdür. Bitkinin gövdeleri dik, içleri boş silindir şeklinde ve tüysüzdür. Çiçekler uzun saplı ve bileşik şemsiye durumundadırlar. Meyveleri silindir şeklinde tüysüz ve yeşilimsi esmer renktedir. Tohumları protein ve yağ bakımından zengin bir besi dokuya sahiptir. Daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişir.

Fençelin Kullanımı Nasıl Olur?

Baharatı, rezene bitkisinin yapraklarından, kurutulmuş tohumlarından ya da bu tohumların öğütülmesiyle elde edilir. Balık ve tavuk yemeklerinde, salatalarda güzel koku ve tat verme amaçlı kullanılır. Yöresel olarak bazı unlu ve şekerli yiyeceklerin yapımında da kullanılır. Toprak altındaki soğana benzeyen tatlı ve hoş kokulu meyvesinden Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerinde salata yapılır veya meyve olarak da yenebilir.

Fençelin Faydaları Nelerdir?

Rezene bitkisi anne sütünü arttırır. Gaz söktürücüdür. Bebeklerde iştahı açar ve annenin sütüne çok faydalıdır. Anason ile aynı aromaya sahip Anethol maddesi içerir. Arapsaçı, gözleri güçlendirir ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. A, B, C vitaminlerini içermektedir.

Captcha işaretlenmemiş.