Entübasyon nedir? Entübe hasta ne demektir?

Entübasyon nedir? Entübe hasta ne demektir?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla, suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna (trakea) içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir.

Entübasyon, solunum işlemini kendi gerçekleştiremeyen kişilere takılan solunum borusudur. Entübasyon işleminin temelinde kişinin akciğerlerine uzanan bir boru takılır. Bu borunun öteki ucundan ise hava verilir. Solunum sıkıntısı yaşayan bireylere entübasyon işlemi uygulanır. Ameliyatların bir çoğunda kişiye narkoz ve bazı ilaçlar verildiğinden dolayı kişinin nefes alma olayı entübe edilmesi ile yaptırılır. Entübe etme işlemi sırasında da ameliyatın değişikliğine göre hasta uyutulur ve uyutulmayabilir. Entübasyon işleminin sona ermesi için kişinin kendi solunumunu gerçekleştirebiliyor olması gereklidir.

Kişi kendi solunumunu gerçekleştirebildiği zaman entübe etme işlemi bitirilir. Entübe işleminim bitirilmesine ise ekstübasyon denilir. Entübasyon işlemi bazı zamanlar fazla uzun sürebilmektedir.Hasta ne zaman kendi solunumunu yerine getirirse o zaman ekstübasyon işlemi gerçekleştirilebilir. Entübasyon işleminin süresine doktor karar vermez ancak doktorlar bu sürenin minimum olması için çaba gösterir.

Bu bilgiye de gözatmak isteyebilirsiniz!
image
Ventilatör veya solunum cihazı nedir? Hangi durumlarda kullanılır?

 

Captcha işaretlenmemiş.